loading...

علم کشاورزی

مبارزه ارگانیک

تکثیر زنبور تریکو گراما

ALIZADE بازدید : 710 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

بعد از اینکه میزبان واسط (بید غلات یا سیتوتروگا) را پرورش دادیم و به مقدار کافی از آن تخمگیری کردیم میتوانیم اقدام به تولید انبوه تریکوگراما نماییم.

عملیات تولید انبوه تریکوگراما داخل اتاقکی به نام کابین (اتاق پارازیت) انجام میشود. کابین میتواند به عرض ١، طول ٣ و ارتفاع ٢ متر باشد، که یکی از اضلاع طولی باید شفاف و بقیه تاریک (پوشیده با پارچه مشکی) باشد.

پيدا نمودن تريكوگراماي محلي

ALIZADE بازدید : 551 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

در مناطفي كه تريكوگراماي پرورشي رهاسازي نشده است مي توانيم اقدام به پيدا نمودن تريكوگراماي محلي نماييم كه پس از يافتن تخمهاي پارازيته آنها را در لوله هاي آزمايش پرورش مي دهيم. مثلا در مزارع برنج علاوه بر جستجو براي پيدا كردن تخمهاي كرم ساقه خوار پارازيت شده در خود مزرعه بايد در ميان علفهاي هرز اطراف و همچنين مزارع صيفي نزديك به آن را مورد بررسي و كاوش قرار دهيم و در مزرعه پنبه براي يافتن تخم هليوتيس پارازيته بايد هم مزارع پنبه، يوجه، ذرت و گوجه فرنگي را جستجو كنيم و يا زنبورهايي كه در باغات روي آفات درختان فعاليت مي كنند براي پيدا كردن تخم پارازيت، بايد علفهاي هرز پايين و اطراف درختان را نيز جستجو كرده تا تخمهاي پارازيت را پيدا نماييم.

تشخيص جنسيت زنبور تريكوگراما

ALIZADE بازدید : 989 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

زنبورهاي نر و ماده به راحتي از روي شاخك قابل تشخيصند. شاخكهاي زنبور ماده كوتاه، خميده و در انتها متورم و داراي موهاي كوتاه و ظريف و كم مي باشند ولي در زنبورهاي نر، شاخك بلند و در انتها داراي موهاي بلند و زيادي است. شاخكها به راحتي در زير بيني كولر با بزرگنماي 10 تا 20 ديده مي شود.

ذخيره سازي زنبور تريكوگراما

ALIZADE بازدید : 618 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

در شرايط حرارتي 4-2 درجه و رطوبت 90-85 درصد مي توانيم تريكوگراما را در فاز پيش شفيرگي در يخچال معمولي هم نگهداري نماييم. در فاز پيش شفيرگي و شفيرگي به مدت 40-30 روز مي توان اقدام به ذخيره سازي نمود اما در فاز بلوغ نمي توانيم بيش از 10 روز نگهداري كنيم. در مدت نگهداري، هيچگونه اثر منفي در بيولوژي تريكوگراما بوجود نخواهد آمد.

بيولوژي و اكولوژي زنبور تريكوگراما

ALIZADE بازدید : 714 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

زنبور تريكوگراما Trichogramma sp. از راسته بال غشائيان و از خانواده تريكوگراماتيده است. اين زنبور تخم هاي پروانه هاي زيان آور در محصولات كشاورزي را پارازيت مي كند. لارو اين زنبور زندگي انگلي دارد و غذاي آن محتويات تخم آفت است، به همين دليل تخم هاي پارازيت زنبور هيچگونه زياني براي گياهان ندارد و در نتيجه آزادانه رشد مي كند.

 

كنه هاي شكاري، دشمنان بيد غلات

ALIZADE بازدید : 564 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

معمولا در آزمايشگاه هنگام پرورش بيد غلات، كنه هاي شكاري مشاهده مي شود كه يك نوع از اين كنه ها به كنه شكم گنده معروف است. اين كنه خيلي سريع در تمام مراحل رشدي بيد غلات (تخم، لارو، حشره بالغ) تكثير پيدا مي كند و تمام مراحل رشد را سريعا از بين مي برد. بنابراين هميشه بايد بطور آماده باش براي مبارزه با اين كنه باشيم. كنه هاي نر به مراتب كوچكتر از كنه هاي ماده هستند و حركتشان نسبت به كنه هاي ماده سريعتر است. سيكل رشد و نمو اين كنه ها 4 تا 5 روز است. اين كنه هاي حتي براي انسان نيز زيان آور بوده و وارد پوست بدن مي شوند كه در نهايت ايجاد خارش و التهاب مي نمايد.

كنه ها به راحتي و از طريق مواد بيولوژيك وارد انسكتاريوم مي شوند. لارو، شفيره، پروانه و حتي تخم بيدي كه خريداري مي كنيد ممكن است آلوده به كنه باشد.

بهترين راه ديدن اين كنه ها از طريق بزرگنمايي 5 تا 10 (توسط لوب) بر روي پارچه سياه رنگ است. چون رنگ عمومي اين كنه زرد است به راحتي مي توان آنرا مشاهده نمود.

ضدعفوني مرتب سالن ها و اتاقهاي انسكتاريوم و وسايلي كه بويژه در پروانه گيري و تخمگيري استفاده مي شود و همچنين استفاده از پادري هاي آغشته به كنه كش مي تواند در كاهش جمعيت كنه تاثير به سزايي داشته باشد. همچنين در صورتي كه در زمان پروانه گيري آلودگي به كنه مشاهده شود مي توان كاورها و قابهاي داخل آن را بلافاصله پس از پروانه گيري سمپاشي كرده و اين كار را هفته اي 2 تا 3 مرتبه تكرار نمود.

نحوه پرورش زنبور تریکوگراما

ALIZADE بازدید : 1106 دو شنبه 16 / 12 / 1395 نظرات (0)

برای کنترل بیولوژیک جمعت آفات، امروزه گونه های مختلف زنبور تریکو گراما از اهمیت زیادی مخصوصا در امر مبارزه با گونه های مختلف پروانه هایی از خانواده های pyralidae وNoctuidae  برخوردار هستند این امر برای پرورش، تکثیر انبوه و رهاسازی این عوامل کنترل کننده زمینه مساعدی را در سطح جهان و ایران فراهم نموده است طبق آمارهای اعلام شده بین المللی سطح زیر پوشش جهانی زنبور تریکو گراما سالانه با نوسان بین 20 تا 70 میلیون هکتار مزرعه، باغ، جنگل و مرتع می باشد و کشورهای شوروی سابق و چین با بیش از 10میلیون هکتار کاربرد تریکوگراما در جهان مقام اول را به خود اختصاص می دهند.

مبارزه ارگانیک آفات، بیماریها و علف های هرز

ALIZADE بازدید : 1586 سه شنبه 09 / 06 / 1395 نظرات (0)

انسان برای تأمین نیازهای خود به دلیل دارا بودن قوه عقل آکوسیتهای طبیعی را به سرعت بر هم زده و موجب تخریب جنگل ها ، نابودی خاک و گیاهان خودرو و حیات وحش که همگی تکیه گاه و یا حتی بستر غیر قابل اجتناب برای کشاورزی پایدار می باشند شده است . مسلماً روشهای متکی بر تکنولوژی ماشینی و مواد شیمیایی مصنوعی ممکن است در کوتاه مدت پر بازده می باشند...

کشاورزی ارگانیک

ALIZADE بازدید : 739 سه شنبه 09 / 06 / 1395 نظرات (0)
تولیدات ارگانیک گواهی شده باید تمام مراحل تولید بسته بندی و فرآوری را زیر نظر اعضای گواهی دهنده طی کرده باشند. و تولیدات توسط انجمن های گواهی دهنده برچسب دریافت کنند.به این نکته توجه کنید که برچسب ارگانیک باید در طول مراحل فرآیند و تولید رعایت گردد.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 102
 • آی پی دیروز : 103
 • بازدید امروز : 517
 • باردید دیروز : 597
 • گوگل امروز : 34
 • گوگل دیروز : 22
 • بازدید هفته : 3,267
 • بازدید ماه : 6,073
 • بازدید سال : 115,838
 • بازدید کلی : 1,215,823