loading...

علم کشاورزی

هرس تکثیر و پیوند زدن

کاشت گل ژربرا به روش گلدانی

ALIZADE بازدید : 1033 چهار شنبه 27 / 02 / 1396 نظرات (0)

به طور خاص در هلند یک تحول عظیمی در پرورش ژربرا در بستر نسبت به خاک ایجاد شد. این بسترها به کشت و پرورش در پشم سنگ و در گلدان تقسیم شده‌اند . این آخرین راه و روش‌هایی است که جهت پرورش ترسیم شده‌اند و در سراسر جهان هر چه بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
در این متن موارد اصلی و اولیه رشد و پرورش ژربرا در گلدان توضیح داده شده است.

13 نکته در مورد پیوند زدن درختان

ALIZADE بازدید : 1732 چهار شنبه 27 / 02 / 1396 نظرات (0)

در گیاهانی که نمی توان آنها را با قلمه و یا پا جوش ازدیاد نمود برای حفظ مشخصات خارجی و داخلی یعنی ژنتیکی پایه ‏مادری از پیوند استفاده می نماید به عبارت دیگر پیوند کردن تغییری در خواص ظاهری و یا باطنی پیوندک نمی دهد‏‎

نکته های برای جابجایی بهتر درختان

ALIZADE بازدید : 780 چهار شنبه 27 / 02 / 1396 نظرات (0)

استفاده از یک ماشین درخت کن می تواند زمینه داشتن درختان بزرگتر در فضای سبز را با یک روش اقتصادی ‏فراهم کند. ماشین درخت کن درخت را همراه با یک توده خاک متصل به ریشه جابجا می کند. درختان غالباً یا از ‏نهالستان، جائی که آنها مشخصاً به منظور انتقال به مکانی دیگر کاشته شده اند، یا از مکان هایی که در آن رشد ‏کرده اند منتقل می شوند. جابجا کردن یک درخت بزرگ از مکانی به مکان دیگر نیاز به دانش و اطلاعات مفید ‏نسبت به انواع گونه های درختی و عکس العمل های آنها به انتقال دارد. یک اپراتور با تجربه سهم قابل توجهی در ‏موفقیت یا شکست عمل جابجایی دارد‏‎

پیوند زدن مرکبات به روش تی T

ALIZADE بازدید : 1589 چهار شنبه 27 / 02 / 1396 نظرات (0)

ارتفاع توصیه شده برای انجام پیوند و اسقرار پیوندک بر روی پایه، ۲۰ تا ۳۰ سانتمتری از سطح زمین است. ‏محل استقرار پیوندک روی پایه باید سطحی صاف و یا اندکی محدب داسته باشد تا پیوندک به خوبی بر روی سطح ‏پایه چسبیده و ارتباط ارگانیکی را با آن برقرار کند. لازمه موفقیت در اجرای پیوند انتخاب جوانه های سالم و قوی ‏از مرکبات مورد نظر است که همراه با بخشی از دمبرگ بوده و در زمان مناسب از درخت مادری پیوندک جدا ‏شده و در شرایط مناسب نگهداری شده باشد‏‎

نحوه تعیین سن درختان

ALIZADE بازدید : 1375 چهار شنبه 04 / 12 / 1395 نظرات (0)

اگر شما به یک درخت تنومند یا پیر نگاه کرده باشین ممکن است این سوال را از خود بکنید: که این درخت چند ساله است؟

 در این پست ۵ روش تعیین سن درختان را یاد می گیرید.

دستورالعمل توليد نهال انبه

ALIZADE بازدید : 854 شنبه 30 / 11 / 1395 نظرات (0)

قاره آسيا بزرگترين توليدكننده انبه در جهان است ، در اين قاره كشورهاي هند ، چين ، تايلند ، اندونزي ، فيليپين وپاكستان ، در قاره آفريقا كشورهاي نيجريه ومصر ، در قاره اروپا كشور اسپانيا ، در قاره اقيانوسيه كشور استراليا ودر قاره آمريكا كشورهاي مكزيك وبرزيل در زمره بزرگترين پرورش دهندگان وتوليد كنندگان انبه در جهان مي باشند.                                                                 

آموزش پیوند زدن در درختان میوه

ALIZADE بازدید : 1266 شنبه 30 / 11 / 1395 نظرات (0)

جوش خوردن پایه و پیوندک تابع دقت در عمل قرار دادن پیوندک روی پایه می باشد ، یعنی دو طبقه مولده باید حتماً با یکدیگر تماس حاصل کنند ولی برای منظور مورد بحث یعنی جوش خوردن دو قسمت با یکدیگر این شرط کافی نیست زیرا علاوه بر لزوم تطبیق دو طبقه مولده طبیعت دو گیاه مورد عمل نیز باید با یکدیگر وفق دهد و یا به عبارت دیگر تجانس و قرابتی نیز بین انها برقرار باشد.تا عمر درخت پیوندی زیاد شده و بهره کافی دهد.در پاره ای از نباتات مشاهده می شود که دو نوع گیاه مختلف مانند درخت گلابی و درخت به کاملاً با یکدیگر جوش خورده تولید درختی پر بهره و نسبتاً قوی می نماید.در بعضی از درختان دیگر حتی افراد یک جنس را که ژانر می نامند نمی توان با یکدیگر پیوند نمود مثلاً سیب و گلابی که هر دو از یک جنس ولی جور مختلف می باشند اغلب با یکدیگر جوش نمی خورند و اگر هم اتفاقاً پایه .و پیوندک با یکدیگر جوش خورد عمر درخت پیوندی خیلی کوتاه می باشد و از نظر اقتصادی کم بهره خواهد بود.این قرابت و تجانس که امری است طبیعی گاهی به اندازه کار پیوند زدن را مشک می کند که پاره ای از درخت های سیب را نمی توان با یکدیگر پیوند نمود.مثلاً درخت سیبی که دارای چوب نرم است و درخت سیبی که چوب آن سخت می باشد با یکدیگر قابل پیوند نیست.

هرس (تعریف، زمان مناسب و موارد لزوم)

ALIZADE بازدید : 623 شنبه 30 / 11 / 1395 نظرات (0)

     به طور كلي هرس عبارت است از قطع كامل يا قسمتی از شاخه، ريشه، پوست، برگ و يا گل و ميوه به منظور  هدايت نحوه ی رشد و باروري گياه. هرس يكي از عمليات مهم باغباني است كه از حدود سه هزار سال قبل شناخته شده و مورد استفاده قرار مي گرفته است. دلايل و فوايد هرس كردن را در کل مي توان به شرح زير خلاصه نمود:

انواع هرس

ALIZADE بازدید : 838 شنبه 30 / 11 / 1395 نظرات (0)

 وجود تعادل بین حجم ریشه با شاخ و برگ برای رشد و باروری متناسب گیاه لازم است. اگر این تعادل در جهت ریشه به هم بخورد (از بین رفتن شاخه و برگ در اثر هرس شدید و یا حمله ی امراض و آفات) گیاه شاخه های بسیار تولید می کند و باردهی آن به عقب می افتد. اگر به هم خوردن تعادل در جهت شاخ و برگ باشد (رشد محدود ریشه به دلیل نامناسب بودن خاک و کم آبی و یا از بین رفتن آن در اثر حمله ی امراض و آفات) رشد گیاه محدود شده و در عوض زودتر به بار می نشیند و درصد تبدیل گل به میوه نیز بالا می رود.

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 64
 • آی پی دیروز : 146
 • بازدید امروز : 223
 • باردید دیروز : 384
 • گوگل امروز : 16
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 223
 • بازدید ماه : 1,628
 • بازدید سال : 98,024
 • بازدید کلی : 1,198,009