loading...

علم کشاورزی

  زنبور مغزخوار بادام : Eurytoma sp : نام علمی این زنبور پارازیت در سال 1348 بدون ذكر گونه توسط دواچی و شجاعی از روی مگس چغندر Pegomia betae گزارش شده است. حشره مزبور پارازیت داخلی لارو مگس چ

زنبور مغزخوار بادام

ALIZADE بازدید : 1273 چهار شنبه 24 / 06 / 1395 نظرات (0)

 

زنبور مغزخوار بادام :

Eurytoma sp : نام علمی

این زنبور پارازیت در سال 1348 بدون ذكر گونه توسط دواچی و شجاعی از روی مگس چغندر Pegomia betae گزارش شده است. حشره مزبور پارازیت داخلی لارو مگس چغندر قند در كرج بوده كه از اواسط تابستان تا اوائل پائیز فعالیت دارد. این حشره جزو  محدود زنبورهای گیاهخوار در بالا خانواده chalcidoidea

زنبور مغز خوار بادام  Eurytoma amygdali Enderlein

Eurytomidae, Hym.

Eng. Almond fruit wasp

چون سابقه بادام كاری در ایران طولانی است، به نظر میرسد كه زنبور مغزخوار بادام نیز از دیرزمان در كشور وجود داشته است.

مناطق انتشار

كرم مغزخوار بادام در ایران در تمام نواحی بادامكاری كشور انتشار دارد ولی با توجه به اینكه در استانهای آذربایجان سطح كشت این محصول زیاد میباشد بدین جهت انتشار آفت نیز در آنجا بیشتر از سایر نقاط است.

شكل شناسی: حشره كامل این آفت زنبوری است كه ماده آن 6 تا 8 میلیمتر طول دارد و حشره نر كمی كوچكتر و اندازه آن بین 4 تا 6 میلیمتر میباشد. سروسینه و شكم حشره كامل سیاه براق بوده و بند آخر شكم حلقهای به رنگ قهوهای روشن دارد. شكم این حشره دوكی شكل بوده و در مادهها اندازه آن بزرگتر و متورمتر است.

پنجه و ساق پا به رنگ قهوهای روشن و بقیه قسمتهای پا پوشیده از موهائی به رنگ قهوهای روشن میباشد. ساق پا در محل اتصال خود به پنجه حامل دو خار به رنگ حنائی است. پنجه 5 مفصلی بوده و به  علاوه در انتهای آن دو عدد ناخن است كه در وسط آنها یك عدد بالشتك وجود دارد.

لارو این زنبور كه تمام عمر خود را در داخل مغز بادام میگذراند، بدون پا و كوتاه بوده و شكل عمومی آن قوسی شكل و در وسط برآمده است. تعداد حلقههای بدن لارو رویهم با احتساب حلقههای سر و سینه 13 عدد میباشد. قطعات دهانی لارو ساینده و به رنگ حنائی میباشد.

عضی از قسمتهای بدن لارو پوشیده از پرزهای ریز و كم رنگی است، طول بدن لارو حداكثر تا 9 میلیمتر میرسد ، شفیره كه ابتدا به رنگ سفید و براق و نرم میباشد، بتدریج رنگش تیره شده و در مراحل آخر شفیره كاملاً به رنگ سیاه در میآید، طول بدن شفیره بدن بین 6 تا 9 میلیمتر است

(اكرمی و همكاران، 1359)

زیست شناسی

زنبور مغزخوار بادام تمام تابستان، پائیز؛ زمستان و قسمتی از بهار را به صورت لارو در داخل میوههای بادام روی درخت میگذراند و كمی قبل از شكوفه درختان بادام كه معمولاً مصادف با فروردین ماه میباشد، لاروها بتدریج تبدیل به شفیره میشوند حشرات كامل مصادف با ریختن گلبرگها ظاهر میشود.

زنبورهای نر و ماده مغزخوار بادام كه بیشتر در ساعات گرم و آفتابی روز فعال هستند.

زنبور مغزخوار بادام در  دوره لاروی خود از مغز بادام (لپهها) میخورد و طبق مشاهدات، در داخل هر مغز بادام فقط یك عدد لارو تغذیه مینماید. بادامهائیكه صاحب دو مغز بادام باشند دیده شده است كه توی هر كدام از مغزها یك عدد لارو بطور مستقل زندگی مینماید. لارو زنبور مغزخوار بادام از نیمه دوم فرودین ماه به بعد تبدیل به شفیره میشود.

مبارزه

جمعآوری و سوزاندن بادامهای آلوده تا اوایل اردیبهشت ماه هر سال تا آن موقع كه هنوز زنبور مغزخوار بادام در داخل بادامهای آلوده بسر میبرد، یكی از راههای موثر مبارزه با این آفت بحساب میآید.

چون جمعآوری و انهدام میوههای آلوده معمولاً بطور همگانی انجام نمیشود و گاهی نیز بعلت گرانی دستمزد كارگر، باغداران تن به مبارزه مكانیكی نمیدهند بدین جهت اكرمی و همكارانش (1359)، آزمایشاتی با مصرف چهار نوع حشرهكش علیه این آفت در تبریز انجام دادهاند:

بازدودین پودر و تابل 40 درصد بمیزان 5/1 در هزار

امولسیون ركسیون 40 درصد بمیزان 5/1 در هزار

امولسیون سوپراسید 40درصد بمیزان 5/1 در هزار

امولسیون گوزاتیون 20 درصد بمیزان 5/1 در هزار

با توجه به نتایج حاصله، این سمپاشی موثر و بازودین در درجه اول، ركسیون و سوپراسید در درجه دوم وبالاخره گوزاتیون در درجه سوم قرار داشته است.سمپاشی در دو نوبت اولی در اواسط اردیبهشت ماه كه فقط 10 درصد زنبورها خارج شده و دومی بیست روز بعد از سمپاشی اول كه در این موقع 65 درصد زنبورها بیرون آمدهاند.

البته باید تاریخ دقیق خروج حداكثر لاروها از تخم در هر ناحیه قبلاً مشخص شود. از كاربرد سموم سیستمیك براساس دیمیوئاتها قبل از آزمایشهای لازم باید اكیداً خودداری شود چه باعث ریزش شدید میوه و برگ میشود.

با توجه به اینكه تخمهای این آفت داخل نسج میوه گذاشته میشود دسترسی به لاروهای این آفت برای مبارزه شیمیایی كار آسانی نیست فقط میتوان علیه حشرات كامل بلافاصله پس از ریختن گلبرگها با یكی از سموم فسفره بادوام كه در عین حال روی شتهها و سایر آفات با دوام موثر واقع میشود اقدام به سم پاشی نمود.

Eurytoma morio Boh.

Eurytomidae, Hym.

این حشره، زنبور پارازیت بعضی از انواع سوسكهای Scolytidae پوست خوار درختان است. حشرات كامل به طول 5/1 تا 5/4 میلیمتر، رنگ عمومی بدن سیاه، چشمهای مركب به رنگ سفید روشن، چشمهای ساده به طور منفرجه به رنگ زرد روشن، سر و قفس سینه با تزئینات نقطهای چند ضلعی و پوشیده از موهای سفید بلند و ماسوی سه بندی، بالها بلند با رگبندی ناچیز، پاها به رنگ زرد با قسمتهای قهوهای در پیش ران، ران وساق. شكم بیضی كشیده به رنگ سیاه براق، ساقه نسبتاً بلند، تخمریز مادهها كوتاه و نوك تیز میباشد.

Eurytoma onobrychidis

Eurytomidae, Hym

حشره ماده سیاهرنگ، نوك غلاف تخم ریز، زانوی تمام پاها، ساق پاهای جلوئی، قسمت انتهای ساق پاهای میانی و عقبی، تمام پنجههای پا به جز آخرین مفصل، به رنگ زرد مایل به قهوهای میباشد. قسمت جلوی ساق پای جلو دارای یك نوار بلند تیره رنگ است. بالها شفاف و غشائی با رگبالهای به رنگ زرد متمایل به قهوهای میباشند.

حشره نر از نظر رنگ و موهای ریز شبیه حشره ماده می باشد  شكم تخممرغی شكل قسمت  باریك شده شكم از پیش رانهای پای عقبی طویلتر نمیباشد.


 

http://www.fugleognatur.dk/images/galleri/10-08-19_426.jpg

http://www.biodiversidadvirtual.org/insectarium/data/media/9490/Eurytoma_sp._-_2_de_2_199661.2.jpg


ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 48
 • آی پی دیروز : 134
 • بازدید امروز : 324
 • باردید دیروز : 451
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 34
 • بازدید هفته : 2,223
 • بازدید ماه : 775
 • بازدید سال : 97,171
 • بازدید کلی : 1,197,156