loading...

علم کشاورزی

  نام انگلیسی : Crown gall حیات بشر از جهات مختلف بسته به وجود گیاهان است. انسان 90 درصد غذای خود را مستقیماً از گیاهان میگیرد. حیات حیوانات نیز كه جزء صنایع غذایی بشر هستند به وجود گیاهان بسته

بیماری گال طوقه

ALIZADE بازدید : 820 سه شنبه 30 / 06 / 1395 نظرات (0)

 

نام انگلیسی : Crown gall

حیات بشر از جهات مختلف بسته به وجود گیاهان است. انسان 90 درصد غذای خود را مستقیماً از گیاهان میگیرد. حیات حیوانات نیز كه جزء صنایع غذایی بشر هستند به وجود گیاهان بسته است.هر عاملی كه سلامت گیاهان را به مخاطره اندازد ممكن است در میزان رشد و باروری آن تأثیر گذاشته و از ارزش آن بكاهد. از مهمترین علل متداولی كه میزان محصول و رشد گیاه را تهدید می كنند

عوامل بیماریزای گیاهی، عوامل نامساعد جوی، علفهای هرز و حشرات آفات را باید نام برد. گیاهان از بیماریهائی صدمه می بینند كه عوامل آنها شباهت به عوامل بیماریهای انسان و دام دارد و اگر چه هیچ مدركی وجود ندارد كه نشان دهد گیاهان احساس درد و ناراحتی می كند ولی نحوه ایجاد و توسعه بیماری در گیاهان و حیوانات تقریباً مشابه بوده و معمولاً به همان اندازه پیچیده است.

بیماریهای باكتریایی گیاهان:

باكتریها میكرواورگانیسمهائی هستند كه در طبقه بندی جدید جزء سلسله مونورا قرار دارند.

رده باكتریها به نام شیزومیست نامیده می شود.

باكتریها به وسیله تقسیم ساده دوتایی تكثیر می یابند.

باكتریها رابراساس این خاصیت كه رنگ گرم را بتوانند جذب كنند ( گرم مثبت) یا نتوانند ( گرم منفی) به دو گروه عمده طبقه بندی می شوند.

همة باكتریها گرم منفی به غیر از كورنیوباكتریوم مثبت است.

علائم باكتریها در گیاهان متفاوت بوده. یكی از موارد غده یا گال می باشد.در بسیاری از بیماریهای باكتریایی حمله پاتوژن باعث هیپرپلازی و هیپوتروفی می شود. تولید گره در ریشه بقولات از ان جمله است. باكتری عامل گال طوقه آگروباكتریوم تومفاسی نی مهمترین آنهاست.

برعكس آنچه در مورد قارچها معمول است باكتریها قادر به رخنه مسقیم به گیاه نیستند و بیشتر از راه منافذ طبیعی مانند روزنه ها وارد گیاه می شوند و علاوه اگثر باكتریها از طریق ایجاد خراش یا زخم در اثر عملیات كشاورزی یا حشرات و نماتدها به گیاه راه می یابند.

 

انتشار باكتریها:

از عوامل مهم در انتشار باكتریها بذر ، خاك ، آب و هوا را می توان نام برد و حشرات از ناقلین اساسی باكتریها و مولد زخم در گیاه هستند.

طرز عمل باكتریها روی گیاهان به این صورت می توان خلاصه كرد یا ترشح آنزیم های گوناگون مواد سازنده دیواره سلولی را حل می نمایند. بعلاوه می توانند بعضی از سلولهای میزبان را تبدیل به سلولهای سرطانی نمایند. اكسین كه به وسیله سلولهای میزبان وجود باكتری ترشح می شود باعث تولید گال می شود.

امروزه بیشتر عقیده براین است كه زهرابه ها یا توكسین های مترشحه بوسیله باكتریها عامل اساسی پژمردگی های باكتریائی محسوب می شود.

از باكتریهای مهم بیماری زا در ایران می توان مولد :

1- سرطان مو

2- لكه زاویه ای خیار

3- پوسیدگی نرم سبزیجات( اروی نیا)

4- خوشه صمغی گندم( كورنیوباكتریوم) را نام برد.

بیماری گال طوقه (Crown gall) :

این بیماری گسترش جهانی داشته و از بسیاری از ممالك تاكنون گزارش شده است.در ایران این بیماری روی مو در آذربایجان ، مشهد و قزوین دیده شده است .

سرطان ساقه و ریشه مو:

تاریخچه و انتشار:

در مورد تاریخ اولین مشاهده این بیماری در دنیا اطلاع دقیقی در دست نیست ولی در نوشتجات متخصصین باغبانی آمریكائی آمده است كه بیماری سرطان ریشه طی سالهای بین 1870 تا 1890 روی زره تمشك شیوع داشته و تا سال 1890 هیچگونه مطالعه و بررسی روی این بیماری انجام نگردیده است. باكتری عامل این بیماری اولین بار در سال 1907 در آمریكا توسط Townsend و Smith از گیاه میزبان جدا و مطالعه شده است.

باكتری عامل این بیماری به گیاهان بیش ار 140 جنس از 60 خانواده حمله می كند و در ایران تاكنون فقط از روی مو ، چغندر قند و نهالهای میوه گزارش شده است. قدیمی ترین نمونه مبتلا مو در ایران مربوط به سال 1337 بوده كه از موستانهای رضائیه جمع آوری شده است.

علائم:

در ابتدا رشد اضافی مختصری در محل آلودگی روی ساقه و ریشه ظاهر می شود و در مراحل اولیه گالها كوچك نرم و معمولاً سفید رنگ هستند با مسن شدن و افزایش رشد گالها معمولاً تیره رنگ شده و اكثراً سفت و محكم می شوند. تیره رنگ شدن آنها به علت كركی شدن یا مرك سلولهای خارجی گال است.

عامل بیماری:

عامل سرطان ساقه و ریشه یك نوع باكتری است بنام  Agrobacterium tumefaciene (Smith,Townsend) . این باكتری میله ای، كپسول دا و حدود 3- 1 میكرون طول و 8/0 – 4/0 میكرون قطر دارد و به صورت انفرادی یا زنجیرهای كوتاه دیده می شود در یك طرف باكتری 4-2 تاژك قرار گرفته است. باكتری مزبور با گرم منفی و جزوءدسته باكتریهائی است كه روی ریشه گیاهان خانواده لكومینوز گرذه ایجاد می كند.

مشخصات این باكتری روی محیط كشت ( Nutrient Agar =      N.A ) بدین ترتیب بوده. این باكتری در برابر نور و خشكی حساس بوده ولی در خاكیكه رطوبت كافی داشته باشد سالها زنده باقی مانده و قدرت بیماری زائی خود را از دست نمی دهد.

زیست شناسی و یا بررسی سیكل بیماری:

باكتری زمستان را در خاك گذرانده و قادر است چندین سال به صورت ساپروفیتی زندگی كند وقتیكه یكی از گیاهان میزبان در چنین خاكی كشت شود باكتری از طریق زخمهائی كه در اثر عملیات یا حشرات بالاخص زنجره و غیره ایجاد شده وارد ریشه یا ساقه می شود. باكتری بیشتر به صورت بین سلولی بوده و سلولها ممكن است یك یا چندین هسته داشته باشند و خیلی سریع تقسیم شوند. 10 الی 14 روز بعد از تلقیح ، تشكیل برجستگی كوچك قابل رویتی می دهند  نیمه ایجاد تومورهای بزرگتری می باشد. باكتری داخل تومور وجود ندارد ولی به صورت بین سلولی در كنار تومورها دیده می شوند.

تومورهای جوان تولید شده بوسیله اپیدرمیس یا هیچ نوع بافت سخت دیگری محافظت نمی شوند.با پاشیده شدن سطح تومورها از عوامل مختلف آزاد شدن باكتری بداخل خاك شده و از این طریق همراه آب به نقاط دیگر متصل و گیاهان دیگر آلوده می شوند.

تقلیل حجم كلی آوندهای چوبی سالم میزان مواد غذایی و آبی را كه به بافتهای تومور می رسد محدود می كند.

تومورهای قدیمی ریخته و بعداً تومورهای جدید بوجود می آیند كه عاری از باكتری می باشند حال اگر قسمتی از همین بافت عاری از باكتری را به گیاه سالم پیوند كنیم تومورهای بزرگی كه از نظر شكل و ساختمانی بیشینه تومورهای اصلی ولی فاقد باكتری بوجود خواهد آمد. در اصل باكتریها در مراحل اول و شروع بیماری اهمیت دارند.

مبارزه:

1- كاشت نهال سالم در زمینهای غیرآلوده

2- اجتناب از زخمی شدن گیاه

3- رعایت اصول بهداشت گیاه بخصوص در گلخانه ها و خزانه كارها. در صورت امكان آلودگی باید در سطوح مورد استفاده و وسایل كار ضدعفونی شوند.

4- استفاده از Elgetol روی گالهای درختان، این روش در مورد گالهای بادام مؤثر است.

5- كنترل بیولوژیكی: برای اینكار ریشه نهال های مورد استفاده قبل از كشت در محلولی كه شامل Agrobacteriym radiobacter است فرو برده می شود.

6- كاشت غلات در زمینهای آلوده و مدت چند سال قبل از كاشت گیاهان حساس در اینگونه خاكها می باشد.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 76
 • آی پی دیروز : 146
 • بازدید امروز : 291
 • باردید دیروز : 384
 • گوگل امروز : 20
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 291
 • بازدید ماه : 1,696
 • بازدید سال : 98,092
 • بازدید کلی : 1,198,077