loading...

علم کشاورزی

پسته   اسم انگلیسی:pistachio   نام علمی پسته: pistacia vera   خانواده:Anacardiaceae پسته یکی از محصولات کشاورزی که با نام ایران در آمیخته و تولید آن در کشور ما سابقه تاریخی و

پسته

ALIZADE بازدید : 858 سه شنبه 09 / 06 / 1395 نظرات (0)

پسته

 
اسم انگلیسی:pistachio
 

نام علمی پسته: pistacia vera

 
خانواده:Anacardiaceae

پسته یکی از محصولات کشاورزی که با نام ایران در آمیخته و تولید آن در کشور ما سابقه تاریخی و طولانی دارد. پسته از حدود 70 سال پیش با شروع صادرات اقتصادی و تجاری ویژه ای پیدا کرد و ایران به عنوان اولین صادر کننده پسته دنیا شهرت یافت. از آن به بعد سطح زیر کشت این محصول مرتبا افزایش یافت.

تاريخچه  پسته:

پسته گياهي است كه از ديرباز در نقاط مختلف ايران مورد كشت و پرورش قرار مي‌گرفته است. جنگل‍هاي وحشي و خودروي پسته در ناحيه شمال شرقي ايران و نواحي هم مرز با تركمنستان و افغانستان پيشينه اي باستاني دارد و تصور مي ‍رود كه درخت پسته حدود  4-3 هزار سال قبل درايران اهلي شده و مورد كشت وكار قرارگرفته است

اولين ارقام پسته در ايران حاصل پرورش و اهلی كردن درختان پسته وحشي بوده است كه تعداد اين ارقام بسيار محدود و شكل ظاهري آن با محصول پسته خودرو شباهت داشته است.كم‍كم بر اثر پيوند و جابجائي اين ارقام و توجه باغداران از نظر درشتي دانه هاي پسته تا حدودي تحول ايجاد شده و ارقام جديدي بوجود آمده است.

نام علمی پسته,پسته

ارزش اقتصادي پسته :

پسته به عنوان يك محصول استراتژيك جايگاه خاصي را در بين توليدات دارا مي باشد. اين محصول بخش عمده اي از صادرات غيرنفتي را تشكيل مي ‍دهد . درشرايط كنوني حدود 55 درصد از توليد و بيش از 60 درصد از صادرات جهاني پسته در اختيار كشور ما بوده و درآمد ارزي حاصل از صادرات پسته بيش از 400 ميليون دلار مي باشد.

نمودار : متوسط ارزش صادراتي برخي محصولات كشاورز

سطح زير كشت پسته:

درحال حاضر سطح زير كشت پسته در ايران بيش از 360,000 هكتار مي باشد كه استان كرمان با مجموع بيش از 270,000 هكتار باغ هاي بارور و غير بارور، 77  درصد محصول كل كشور را توليد و به عنوان مهمترين منطقه پسته كاري ايران و دنيا محسوب مي ‍شود . ضمناً ساير استان‍هاي پسته خيز عبارتند از : يزد، خراسان،  فارس،  سمنان،  سيستان و بلوچستان،  قزوين،  مركزي، اصفهان و قم مي ‍باشند كه بيش از 90,000 هكتار سطح زيركشت باقيمانده را به خود اختصاص می دهند.

خرید پستهنام کلیدی:پسته,نام علمی پسته,تاریخچه پسته,سطح زیر کشت پسته,کشت پسته,اسم پسته,اسم انگلیسی پسته,pistacia vera,ارزش اقتصادي پسته,خرید پسته,خرید پسته کله قوچی,خرید پسته فندوقی

الف- عرض جغرافیایی:

بطور کلی درختان پسته در عرض جغرافیایی 42-24 درجه شمالی قرار گرفته اند، اما کشت و پرورش درختان پسته ایران در عرض 37-27 درجه شمالی می باشد.

ب- اتفاع از سطح دریا:

درختان پسته در ارتفاع 2000-900 متری از سطح دریا قرار گرفته اند. برای بعضی از گونه ها ارتفاع 3000-700 متر ذکر شده است. امروزه کشت و کار پسته در اتفاعات پایین تر انجام گرفته و محصول مناسبی نیز تولید نموده است.

ج- درجه حرارت :

دمای مناسب برای کشت و پرورش این گیاه در دامنه وسیعی قرار می گیرد، بطوریکه دمای 45+ درجه سانتی گراد در تابستان و دمای 20 درجه سانتی گراد در زمستان را به خوبی تحمل می نماید. پسته نسبت به سرمای دیرس بهاره حساس می باشد و دمای انجماد و حتی نردیک به آن نیز خسارت فراوانی ایجاد می نماید.

خصوصیات خاک:

کشت پسته در رده های مختلفی از خاک با موفقیت امجام می شود. در مناطق پسته کاری ایران بافت شنی لومی که یک بافت متوسط می باشد بهترین محصول را تولید می نماید. همچنین در بافت های سنگین تر خاک مثل  لوم رسی سیلتی و حتی لوم رس محصول مناسب تولید شده است. وجود زهکش های طبیعی همانند یک لایه شنی در عمق بیش از 2 متر از سطح خاک می تواند سنگینی بافت خاک را جبران نماید. مناسب ترین خاک برای کشت و پرورش پسته از نظر عمق ، خاک های عمیق همراه با بافت یکنواخت می باشد. درختان پسته در شرکیفیتاایط مندابی رشد مناسبی ندارد.

کیفیت آب:

در مورد ازیابی کیفیت آب آبیاری 4 کورد مهم را باید در نظر گرفت:

1-  در صورتیکه EC آب آبیاری کمتر از 7/0 دسی زیمنس بر متر بوده و SAR آن کمتر از 5/3 باشد، کابرد چنین آبی هیچگونه محدودیتی ندارد.

2-    در صورتیکه EC آب از 2 (ds/m) بیشتر باشد سبب تجمع املاح و پیدایش و توسعه خاک های شور و قلیا می شود. به این دلیل استفاده از چنین آب های محدودیت ایجاد می کند.

3-  آب آبیاری که SAR آن از 7 بیشتر باشد سبب کاهش نفوذ آب در خاک می شود. در این حالت، عدم تعادل بین سدیم محلول با کلسیم و منیزیم موجب پراکندگی ذرات، سله بستن و گرفتن خلل فرج خاک خواهد شد.

4-  اگر مقدار بر آب آبیاری از 7/0 قسمت در میلیون و کلر 3 میلی اکی والان در لیتر تجاوز کند، سبب تجمع این دو در خاک می شود. این تجمع باعث ایجاد مسمومیت های خاصی در پسته می گردد.

 تهیه و تجزیه نمونه های آب و خاک می تواند بعنوان ابزاری کاربردی و اقتصادی در مدیریت شوری بکار گرفته شود. عمل انتخاب، ارزیابی و تغییر عوامل نامناسب محل باغ پسته را می توان براحتی با تجزیه نمونه آب و خاک انجام داد.

انتخاب رقم پسته  پایه و تهیه نهال

 پسته گياهي دو پايه است بنابراين درختان نر و ماده مجزا از يكديگر هستند و بدين صورت با كاشت بذر و پيوند نزدن آن نيمي از نهال‌ها نر و نيم ديگر ماده خواهند شد و همچنين كاشت بذر به‌علت تفرقه صفات، تنوع ژنتيكي بين درختان بوجود آورده و بعضاً امكان دارد صفاتي نامطلوب در بين جمعبت بروز كند. بنابراين در تكثير توسط بذر، گاهي مرغوبيت از بين مي ‌رود و نيز زمان لازم براي بالغ شدن گياه در درختاني كه توسط بذر تكثير مي‌شوند طولاني‌تر مي‌شود. بنابراين براي داشتن درختان يك دست و يكنواخت از يك رقم پر محصول ومرغوب و نيز براي كوتاه‌كردن دوره نونهالي بايد از تكثير غير‌جنسي استفاده كرد. پس پيوند زدن نهال امري ضروري به نظر مي‌رسد.

انتخاب پایه از مهمترین مسائلی است که در زمان احداث هر باغ باید به آن توجه شود. هر چند که تمامی پیوندک های ارقام پسته می توانند بر روی همه گونه های آن پیوند شوند، با این وجود در ایران تنها از 3 گونه پسته اهلی ( P.vera ) چاتلانقوش (P.khinjuk) و بنه (P.mutica)  به عنوان پایه استفاده می شود.

در بیش از 99 درصد باغ های پسته از گونه اهلی به عنوان پایه استفاده شده است.

در ارقام مختلف پسته ، شکوفائی دختان نر 7-5 روز زودتر از درختان ماده بوده و زمان شکوفائی مختلف متفاوت می باشد. با توجه به تجربیات و یافته های تحقیقاتی در ایستگاه های تحقیقاتی پسته در منطق مختلف دنیا نسبت 1:9 درختان نر به ماده در باغ توصیه می شود که در هنگام پیوند درختان و یا احداث باغ باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا به اطمینان از وجود گرده کافی در زمان گلدهی در جهت عمود بر باد غالب منطقه یک ردیف از مجموعه ای از ارقام نر زود گل، متوسط گل و دیر گل پیوند می گردد تا بتواند حداکثر همپوشانی را با ارقام ماده موجود ایجاد نماید.                                                                                                                          

اوحدي Owhadi:

خصوصيات درخت پسته

اين رقم داراي قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده مي باشد. ارتفاع درخت 5/308 سانتيمتر (متوسط) و عرض تاج درخت 380 سانتيمتر (داراي بيشترين عرض در بين رقمها) است. اين رقم مهمترين رقم كاشته شده در استان كرمان بوده و 55 تا 60% كل باغات پسته استان را به خود اختصاص داده است.

شروع گلدهي در اين رقم 13 فروردين ماه (متوسط گل)، مرحله پايان گلدهي 20 فروردين وداراي طول دوره گلدهي 11 روز است. تاريخ شروع رشد سريع جنين دراين رقم 25 خرداد و زمان رسيدن ميوه هاي آن 12 شهريور مي باشد (متوسط رس).

نهال پسته

کلمات کلیدی:

خرید نهال پسته,پیوند پسته,نهال پیوندی پسته,خرید پسته اکبری,خرید نهال پسته اکبری,خرید نهال پسته فندوقی,خرید پسته کله قوچی,خرید نهال پسته بادامی,خرید نهال پسته,قلمه پسته,خرید نهال پسته کرمان,خرید نهال پسته یزد

برچسب ها پسته ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 69
 • آی پی دیروز : 152
 • بازدید امروز : 192
 • باردید دیروز : 336
 • گوگل امروز : 18
 • گوگل دیروز : 66
 • بازدید هفته : 192
 • بازدید ماه : 13,957
 • بازدید سال : 80,419
 • بازدید کلی : 1,180,404