loading...

علم کشاورزی

براساس این اصل که به هر میزان سبزی برگ درختان بیشتر باشد، رشد درخت تداوم یافته و عمر درخت طولانی ترمی شود و فتوسنتز (جذب2CO محیط و رهاسازی اکسیژن) و تولید محصول بالاتر می رود، لذا سبزی برگ درختان از ا

رفع زردی برگ درخت با تزریق در تنه

ALIZADE بازدید : 1193 پنج شنبه 08 / 04 / 1396 نظرات (3)

براساس این اصل که به هر میزان سبزی برگ درختان بیشتر باشد، رشد درخت تداوم یافته و عمر درخت طولانی ترمی شود و فتوسنتز (جذب2CO محیط و رهاسازی اکسیژن) و تولید محصول بالاتر می رود، لذا سبزی برگ درختان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این امر با بکارگیری روش هایی امکان پذیر است که مواد مورد نیاز درخت از جمله آهن، منگنز، روی و دیگر مواد را در درختان تامین می کند.

کود دادن به خاک، چالکود، تعویض خاک و محلول پاشی ازجمله روش هایی هستند که از گذشته در بخش کشاورزی و حفاظت از درختان موجود در باغات، پارک ها و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می گرفته است. این روش ها بدنبال رشد تکنولوژی و دانش در این بخش آرام آرام جا را برای روش های دیگر باز کرده است.

روش ˈتزریق در تنه درختانˈ نظیر سایر روش ها می تواند مواد مغذی مورد نیاز درختان را تامین کند و موجب افزایش کلروفیل یا سبزینگی برگها شود. درنتیجه تولید کمی و کیفی میوه را دردرختان مثمر بالاتر برده و ارزش های اکولوژیکی درختان غیر مثمر مانندچنار را افزون تر می کند.

به گفته ˈفرهود رئیسیˈ مجری عملیات تزریق محلول مغذی به درختان، که تاکنون این روش را در چنارهای تعدادی از معابر و پارک های تهران، اصفهان و شیراز و همچنین درختان گلابی، سیب، پسته، خرما و نارون بکاربرده است، روش قرار دادن ترکیبات شیمیایی مورد نیاز درختان به طور مستقیم در داخل آوندهای چوبی ˈتزریق تنهˈ نامیده می شود.

این ترکیبات می تواند حاوی عناصر غذایی،قارچ کش ها،حشره کش ها،آنتی بیوتیک ها و هورمون ها باشند.

وی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درخصوص چگونگی اجرای این عملیات، افزود: در مرحله نخست مشکل درخت شناسایی شده، سپس سوراخ های باریکی اطراف تنه نزدیک سطح زمین به قطر حداکثر شش میلی متر و عمق کمتر ازدو و نیم سانتی متر، داخل آوندهای چوبی در فواصل معین با مته ایجاد می شود، سپس محلول مورد نظر توسط نازلهای مخصوص و به کمک پمپ از طریق این سوراخ ها، درون آوندهای چوبی فعال تزریق می شود.

وی ادامه داد: نوع، حجم و غلظت محلول و همچنین زمان تزریق به نوع درخت، مشکل آن و همچنین خصوصیات خاک و شرایط آب و هوایی محل بستگی دارد.

به گفته رئیسی سوراخ های ایجاد شده در تنه درخت با توجه به نوع درخت، میزان رشد و شرایط خاص محیطی طی یک یا دو سال ترمیم می شود.

این عضو سابق هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور اظهار داشت: برای رفع زردی برگ های درخت معمولا ترکیبی از آهن، منگنز، روی، مس، بور، و مقداری نیز ماکرو المنت ها نظیر ازت و پتاس مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم بذکر است با استفاده از این روش بخشی از مشکلات تغذیه ای،خصوصا کمبود ریزمغذی هایی مانند آهن،روی و منگنز برای مدت طولانی تری نسبت به روش های معمول،از 3 تا 5 سال، کنترل می شود.

به گفته وی این روش در مبارزه با بیماری های درختان و آفات چوبخوار، در کنترل سایر آفات به خصوص در درختان خیلی بزرگ و کهنسال که سمپاشی آنها به آسانی امکانپذیر نیست و یا آلودگی محیطی زیادی را بدنبال دارد، با مصرف اندک سم و راندمان بسیار بالا می توان مورد استفاده قرار داد.

رئیسی با اشاره به آهکی بودن بخش وسیعی از فلات ایران و خاک جنوب رشته کوه البرز، گفت: در شرایط خاک های قلیایی، آهکی و یا اسیدی و در موقعیتی که به علت صدمه به ریشه ها طی چند دوره متوالی فقر غذایی شدید و یا شرایط ماندابی در خاک، جذب ریزمغذی ها وسایر عناصر غذایی در درخت مختل شده باشد یک نوبت تزریق تنه میتواند بسیار مفید واقع شده و درخت را وارد سیکل مثبت رشد و نمو کند.

وی ادامه داد: با تولید بیشتر کربوهیدرات ها در برگهای سبزتر و سرازیرشدن این مواد به سمت پایین و ریشه های درخت در اواخر فصل رشد، امکان گسترش شبکه ریشه ها فراهم شده و در مواردی ممکن است با مدیریت صحیح آب و خاک،نیاز به نوبت تزریق دیگری نباشد.

گفتنی است این روش تاکنون در چنارهای اکثر معابرشهری وپارک های اصفهان و شیراز،باغ گیاه شناسی ارم،پارک ملت و طالقانی تهران و در مناطقی از جمله استان کرمان بکار گرفته شده که بدنبال آن از زردی و مرگ تعداد زیادی از انواع این درختان جلوگیری شده است.

رئیسی همچنین به اجرای طرح تغذیه درختان چنار پارک ملت تهران در سال گذشته اشاره کرد که طی آن طرح مقرر شده بود دو هزار درخت کاملا زرد و آسیب دیده این پارک تغذیه شود که بدلیل بروز مشکلاتی کار به 80 اصله درخت محدود شد.

این کارشناس ارشد باغبانی تصریح کرد: تغذیه 80 درخت چنار در پارک ملت تهران از طریق روش تزریق به تنه، رد مناسبی از سبزی در بین درختان این پارک بجا گذاشته که بیانگر نتایج مناسب این طرح است.

وی ادامه داد: بدنبال این طرح، کلروفیل درختانی که عملیات تزریق مواد مغذی بر روی آنها صورت گرفت از حداقل 3/1 اسپد ( واحدی برای سنجش کلروفیل) به 26 اسپد افزایش یافت. بطور میانگین نیز درجه سبزی در چنارهای تزریق شده نسبت به درختان تزریق نشده بیش از 5 برابر افزایش یافته بود که مراتب مورد تأیید مدیریت پارک ملت قرار گرفت.

لازم بذکر است تاثیر گذاری سریع، مصرف اندک مواد مورد استفاده،آن هم تنها در بدنه درخت بیمار، راندمان بالا، دوام طولانی تر نسبت به روش های دیگر از مزایای این طرح و محدودیت استفاده از این روش در تمامی درختان و همچنین گران قیمت بودن این تکنیک از معایب آن ذکر شده است.

وی در خصوص انتقاداتی که از این روش می شود، از جمله تاثیرات بلندمدت و تنبل شدن درختان دراثر تزریق مواد مغذی گفت: دراین روش هیچ گونه عملیاتی بر روی درختان سبز و سالم صورت نمی گیرد و تزریق تنها روی درختانی انجام می شود که برگهایشان زرد شده، بیمار بوده و احتیاج به مواد مغذی دارند.

مجله ˈلنداسکیپ کتˈ دانشگاه میشیگان در گزارشی درباره استفاده از این روش نوشت: برای درختان بزرگ ارزشمندی که در فضای شهری مستقر شده اند و تغییر مکانی آنها غیر ممکن است و همچنین نمی توان درخت دیگری را جایگزین کرد، روش تزریق تنه، تنها راه حل ممکن برای نجات آنها است.

 

اطلاعات بیشتر

برای مطالعه بیشتر راجع به تزریق در تنه درختان پیشنهاد میشود مجموعه آموزشی تزریق در تنه درختان را دانلود بفرمایید تا به طور کامل با تزریق درختان ترکیب و فرموله کردن کود ها برای بیماری های مختلف و تقویت گیاه،روش های تزریق با سرنگ و دستگاه وسوالات متداول(70 سوال) آشنایی پیدا کنید

 

دانلود فایل

 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط تخفيف ريحون در تاریخ 5 سال پیش و 5:07 دقیقه ارسال شده است

تخفيف ويژه 10 هزار تومني ريحون!
غذا رو سفارش بديد و 10 هزار تومن تخفيف بگيريد!
براي هر کسي که از لينک شما کد تخفيف رو بگيره هم 10 هزار تومن به حساب شما افزوده ميشه!
براي گرفتن تخفيف 10 هزار تومني مراحل زير رو انجام بديد:
اول لينک رو باز کنيد و کد تخفيف رو کپي يا يادداشت کنيد
بعدش بريد به صفحه اصلي سايت ريحون reyhoon.com و نرم افزار رو دريافت کنيد (با گوشي بريد و بايد برنامه بازار رو داشته باشيد)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنيد (20 ثانيه طول ميکشه نهايت!)
موقع سفارش غذا کد تخفيف رو بزنيد تا 10 هزار تومن از هزينه غذا کم بشه.
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بديد فقط 10هزار تومن پرداخت ميکنيد.
سوالي داشتيد ايميل بزنيد
موفق باشي!

این نظر توسط علي در تاریخ 5 سال پیش و 21:17 دقیقه ارسال شده است

سلام و احترام

وبلاگ مفيدي داريد

به من هم سر بزنيد شکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 91
 • آی پی دیروز : 129
 • بازدید امروز : 382
 • باردید دیروز : 343
 • گوگل امروز : 22
 • گوگل دیروز : 46
 • بازدید هفته : 1,915
 • بازدید ماه : 15,680
 • بازدید سال : 82,142
 • بازدید کلی : 1,182,127