loading...

علم کشاورزی

گردو گونه اي از ميوه هاي آجيلي (مغزدار) و از جنس ژوگلانس (JUGLANS ) كه انواع وحشي يا بومي آن در چين، ژاپن، هند، ايران،آمريكاي شمالي و جنوبي و مركزي، در امتداد كوههاي آندو آرژانتين يافت ميشود. شش گونه

گردو

ALIZADE بازدید : 1061 سه شنبه 09 / 06 / 1395 نظرات (0)
گردو گونه اي از ميوه هاي آجيلي (مغزدار) و از جنس ژوگلانس (JUGLANS ) كه انواع وحشي يا بومي آن در چين، ژاپن، هند، ايران،آمريكاي شمالي و جنوبي و مركزي، در امتداد كوههاي آندو آرژانتين يافت ميشود. شش گونه از اين جنس در آمريكا، فرانسه و اغلب مناطق گردوخيز جهان وجود دارند كه از لحاظ پايه و ميوه مهم و مورد توجه اند و تحت آزمايش قرار گرفته اند.
گردو در گذشته هاي بسيار دور از فلات ايران به يونان و روم، و از انجا به ساير نقاط اروپا برده شده است.پيش از سال 1562 ميلادي، از اين گونه ايراني چند درخت در انگلستان كشت شده بود و بعدها مهاجران اين گونه را از انگلستان به آمريكا بردند. به همين دليل گردوي ايراني در آمريكا و انگلستان مشهور است. روميها اين گردو را ميوه خدايان، بلوط ژوپيتر يا ژويس گلانس مي ناميدند كه همين ژوگلانس امروزي است. حتي اكنون نيز بيشتر باغهاي قديمي آمريكايي گردو را به همان نام ايراني گردوي پارسي ميشناسند.
انواع اين جنس در محدوده مرزهاي ايران و در كشورهاي ديگر همسايه فلات ايران وجود داشته و از راههاي ايران از قفقاز به تركستان نيز برده شده است. در حال حاضر غير از درختان كهنسالي از اين گونه كه در سواحل اقيانوس اطلس يا آرام ديده ميشوند، نمونه هاي كهن ديگري از گردو در نقاط مختلف گردوخيز جهان از جمله ايران نيز وجود دارند كه قدمت و سن رويش آنها از سنين عمر گردوهاي موجود در امريكا يا ساير مناطق فراتر ميروند. چنانكه غير از تويسركان، تفرش و خوانسار، تك درختاني از گردو در گوشه و كنار دره هاي مرتفع ايران، در سلسله جبال البرز و زاگرس وجود دارند.گونه هاي مختلف گردو كه در رويشگاههاي وسيعي در ايران و در دنيا بطور وسيعي روئيده و كشت ميشوند جزء درختان چند منظوره و از نظر اقتصادي بسيار پر اهميت محسوب ميشود.
از مصارف عمده درخت، پر ارزش در صنايع غذايي، داروئي، پروتئينهاي رنگرزي، لاستيك سازي، تهيه زغال، پاكت سازي، مبل سازي و داروسازي استفاده ميشود كه متاسفانه كارشناسان و باغداران اهميت چنداني به اثرات اين ميوه با ارزش نداده و از آن استفاده لازم را نمي نمايند.             
تاريخچه كاشت و بهره برداري از درختان گردو (HISTORY ):
طبق نوشته ها و اسناد قديمي كاشت گردو به 370 سال قبل از ميلاد مسيح و يا قبل از آن باز ميگردد. 
در يونان قديم و در مصر كسانيكه ازدواج ميكردند در معبد ژوپيتر، برگ و شاخه هاي گردو را به زير پاي آنها مي انداختند و عقيده داشتند كه اين عمل باعث ميشود كه عروس و داماد از قيد جادو و طلسم رها شده وخوشبخت زندگي كنند. قديمي ترين درخت گردوي ايراني در ايالت پنسيلوانياي آمريكا در مزرعه شخصي بنام جكوب بادر قرار دارد كه عمر آن را بالغ بر 230 سال تخمين زده اند و محيط تنه آن در ارتفاع 30/1 متري، 30/5 متري اندازه گيري شده و سايه انداز آن متجاوز از 30 متر قد ميباشد و در ايران كهنسال ترين گردو در شهر كرد وجود دارد.
تاريخچه رويش گردو به زمانهاي بسيار دور و نامعلوم بر ميگردد. ب اساس گزارش اوروك (1969) گردو بعد از عصر يخبندان از آسياي صغير به مناطق مختلف دنيا انتشار يافته است. ولي اسليت (1969) بر اساس تصاوير فسيلي عقيده دارد كه گردو قبل از پيدايش انسان وجود داشته است. پوسته هاي درخت گردو در فرانسه پيدا شده است كه تاريخ آن به 8 هزار سال قبل يا همچنين به دورهنئو ليتيك ( عصر نوسنگي حدود 10 هزار سال پيش ) بر ميگردد. اين تئوري لزوما با باورهايي كه گردوي نوين اروپايي در ايران نشات گرفته و بوسيله يونانيها به روم معرفي شده است، مغايرتي ندارد. گفته ميشود كه گردو در باغ شاه سليمان پرورش داده مي شد. در ايران قديم گردو در معامله هاي پاياپاي بكار برده مي شد كه از اين طريق به كشورهاي مصر بيزانس، ايتاليا و حتي كشورهاي اروپايي و دنياي جديد انتشار يافته است.
 
 
 
 
 
 
منشا و انتشار گردو:
پايه هاي وحشي گردوي ايراني در منطقه كوهستاني كارپاتيان در شرق اروپا، سرتاسر تركيه، عراق، ايران، روسيه جنوبي و افغانستان تا شمال غربي هيماليا يافت شده است. بنابراين ميتوان گفت منشا گردوي ايران و مناطق اطراف آن ميباشد. در حدود 18 گونه از جنس گردو بومي مناطق شمال و جنوب آمريكا، مركز چين و ژاپن ميباشد. درختان گردو توسط روميها به بريتانياي كبير گسترش يافت از زمانهاي خيلي قديم يعني صدها سال قبل از تولد مسيح. امروزه گردوها در تعداد زيادي از كشورها رشد كرده اند كه شامل فرانسه، آلمان، مجارستان، جمهوري چكسلواكي، سوئيس، هندوستان، چين و آمريكاي شمالي ( اساسا كاليفرنيا ) همچنين نيوزلند. در استراليا صنعت در حال رشد گردو نسبتا در مرحله اوليه گسترش مي يابد و تفاخر استراليا در كيفيت خود گردو است.
 
 

كليات گياهشناسي گردو:

گردو با نام عمومي WALNUT از خانواده گردوئيان ( JUGLANACEAE ) بوده و مهمترين جنس آن JUGLANS مي باشد.
گردو درختي است زيبا و سايه افكن كه بعنوان درخت زينتي بكار ميرود. اين درخت در مناطق معتدل دنيا رشد و پرورش مي يابد. گلهاي نر و ماه روي يك پايه قرار دارند. سنبله گلهاي نر بصورت آويخته است ولي گلهاي ماده آن بوضع قائم روي شاخه قرار دارد. ميوه گردو، گرد و در درون مغز قرار دارد و در بين پرده هاي نازكي قرار گرفته است. قشري كه روي مغز گردو است سبز رنگ و كمي گوشتي ميباشد. درخت گردو هنگاميكه به سن بيست سالگي ميرسد شروع به ميوه دادن ميكند و بالاترين باروري خود را در سنين پنجاه سالگي دارد. از تمام قسمتهاي درخت گردو استفاده طبي بعمل مي آيد. درختان گردو درختاني برگريز هستند با برگهاي شانه اي بطول 90-20 سانتي متر، تعداد 25-5 برگچه و جوانه هاي آن داراي درونه حفره دار هستند.
شايد معروفترين اعضاي اين رده گردوي سياه ( Juglans nigra ) متعلق به شرق آمريكاي شمالي و گردوي ايراني يا معمولي ( Juglans regia ) كه بومي بالكان در جنوب شرقي اروپا، مركز و جنوب غربي آسيا تا هيماليا و جنوب غربي چين است، باشد. اين دو گونه از نظر چوب قابل توجهي كه دارند، داراي اهميت ميباشند. گريبانه هاي گردو بعلت دارا بودن مقدار زيادي رنگ زرد- قهوه اي، منبع مهمي براي رنگ به شمار ميرود. در بيم ميوه هاي خشك باغي، گردو ارزش بالايي دارد زيرا نگهداري و صادرات آن نياز به سردخانه و ديگر وسايل پر هزينه ندارد و در ضمن بعلت خشك بودن هسته آنها صدمه نمي بيند. 
گردو در ايران در نقاط غربي و شرقي مثل قوچان، بينالود كرمان، شمال ساردوئيه جيرفت به فراواني يافت ميشود. گردوي كرمان مرغوبيت بلايي دارد و حتي قدمت آن به 5000 سال ميرسد. درختان تنومند خميده و كهنسال اين محصول نشانگر قدمت اين درخت است. ميزان محصول هر هكتار گردو با بكارگيري روشهاي مكانيزه بطور متوسط 5/3 تن در هكتار است. انواع رقم هاي گردو خود به شش نوع مي رسد. 
درخت گردو بيشتر به روش  پيوند زدن ( پيوند اسكنه اي ، پيوند شكمي با T معكوس بدليل وجود شيرابه) تكثير ميشود. گردو از طريق بذر هم تكثير ميشود ولي ميوه هايي كه بر روي پايه هاي بذري توليد ميشوند استاندارد نبوده و ارزش صادراتي ندارد.
 
 

( اهميت و تركيب غذايي گردو )

 
 
- تركيبات مغز دانه گردو
 
- مصارف غذايي مغز دانه گردو
 
- تركيبات ميوه و موارد مصرف
 
- مصارف داروئي مغز گردو
 
- خواص درماني گردو
 
- احتياطات مصرف
 
تركيبات مغز دانه گردو:
مغز دانه گردو ماده خوراكي و خوشمزه اي است كه داراي مقدار زيادي چربي، پروتئين، مواد قندي، مواد نشاسته اي و غيره ميباشد. هم بعنوان خوراكي و آجيل و هم بعنوان ماده اوليه براي استخراج روغن نباتي و هم بعنوان داروئي از آن استفاده بعمل مي آيد. گردو بهترين منبع منگنز و مس ميباشد. در گردو، منيزيم و فسفر نيز وجود دارد. مقداري روي، آهن، كلسيوم و سلنيوم نيز پيدا شده است. گردو مقدار كمي سديم يا نمك دارد. گردو حاوي بيشترين مقدار ويتامينهاي B1 ، B6 و B5 ( پانتوتنيك اسيد ) ميباشد. در گردو ويتامينهايي نظير B3 و B2 نيز مجود دارد. 
كالري گردو زياد است. حدود 654 كالري در هر 100 گرم گردو وجود دارد. گردو در حدود 7/6 گرم فيبر در هر 100 گرم دارد. همچنين گردو داراي اسيدهاي چرب امگا 3 بوده و همچنين منبع پروتئيني با كيفيت خوب و بعنوان مكملي براي تامين كالري ميباشد. جدوي زير نشان ميدهد كه 100 گرم گردو حاوي اين مقدار مواد و تركيبات ميباشد:
 
     مواد     مقدار در 100 گرم       مواد        مقدار در 100 گرم
  آب5/3 درصدكربوهيدرات8/15 گرم
چربي0/64 گرم  خاكستر 9/1 گرم
 فسفر380 ميلي گرم   كلسيم99 ميلي گرم
  آهن1/3 ميلي گرم    سديم2 ميلي گرم
 پتاسيم450 ميلي گرم   منيزيم131 ميلي گرم
ويتامين A30   واحد بين المللي   تيامين33/0 ميلي گرم
ريبوفلاوين13/0 ميلي گرماسيد آسكوربيك2 ميلي گرم
ارزش غذايي631 كالري    نياسين9/0 ميلي گرم
  پروتئين8/14 گرم
مصارف غذايي مغز دانه گردو:
مغز دانه گردو بعنوان خوراكي خوشمزه در برخي از غذاها و شيريني هاي سنتي ايران نقش مهمي بازي ميكند كه از آن جمله عبارتند از:
1) مغز گردو از زمانيكه هنوز كاملا نرسيده بعنوان مغز شيري گردو بعنوان تنقلات در تهران و شهرهاي بزرگ استفاده ميشود. 
2) مغز گردوي رسيده بعنوان يكي از بهترين، خوشمزه ترين و پر انرژي ترين آجيل هاي ايران بطور خاص يا بطور مخلوط با ديگر ارقام آجيل از جمله با سبزه، كشمش و بادام.
3) همراه پنير در صبحانه.
4) در خورشت فسنجان كه يكي از خورشتهاي مهم و سنتي شمال ايران است.
5) بصورت نارس در ترشي و مربا.
6) در كيك هاي گردوئي و بسياري از غذاها و شيريني هاي ديگر در ايران و در كشورهاي خارجي. 
همچنين گردو بعنوان ماده اوليه براي تهيه روغن نباتي مورد استفاده قرار ميگيرد.
مصارف درماني و خواص داروئي گردو:
1) كاهش كلسترول كل،
2) كاهش LDL كلسترول،
3) افزايش HDL كلسترول،
4) افزايش قابليت ارتجاعي رگهاي بدن،
5) محفظت در برابر بيماريهاي قلبي ( بعلت وجود ويتامين E در گردو، اين ماده غذايي انسداد سرخرگها را تا %70 كاهش ميدهد.)،
6) افزايش قدرت ذهن و هوش،
7) مفيد براي تنگي نفس،
8) جلوگيري از ورم مفاصل،
9) مفيد در بيماريهاي پوست نظير: اگزما و پسوريازيس ( بوجود آمدن لكه هاي قرمز رنگ در پوست )،
10) ضد سرطان،
11) داراي آنتي اكسيدان ( در بين آجيلها ، آنتي اكسيدان گردو و شاه بلوط از هم بيشتر است.)،
12) محافظت از سيستم ايمني بدن،
13) جلوگيري از لخته شدن خون،
14) تنظيم سوخت و ساز در بدن،
15) تنظيم فشار خون،
16) تنظيم قند خون،
17) جلوگيري از پاركينسون و آلزايمر،
18) جلوگيري از سنگ كيسه صفرا،
19) حفاظت از استخوان،
20) روغن گردو درمان كننده دردهاي مفاصل است و جذب مواد غذايي را آسان ميكند،
21) كودكاني كه مقدار امگا 3 در برنامه غذايي شان كم است، اختلالاتي مانند بيش فعالي يا هايپر اكتيوي، مشكلات رفتاري، كج خلقي و مشكلات خواب در آنها زياد است،
22) زناني كه در هفته 28 گرم آجيل و بادام زميني مصرف ميكنند، 25 درصد احتمال پيشرفت سنگ كيسه صفرا را كم ميكنند،
23) اگر ميخواهيد خواب آرامي داشته باشيد براي شام، سالاد سبزيجات بهمراه گردو مصرف كنيد.
 

احتياطات مصرف گردو:

مصرف زياد گردو باعث ورم لوزتين و ايجاد زخم در دهان ميشود كه بايد انار ترش يا سكنجبين خورده شود، اگر رنگ و بوي مغز گردو عوض يا تند شده باشد نبايد مصرف شود چون باعث ايجاد مسموميت ميگردد. در صورت اين مسموميت بايد ترشي خورده شود تا قي بيايد. برگ گردو بصورت تماسي از ترشح شير مادر جلوگيري ميكند و همچنين اگر توسط دام ها خورده شود، شير آنها را خشك ميكند. مصرف زياد گردو باعث كاهش جذب آهن ميشود.
 
 

( ويژگي هاي گياهي گردو)

 
 
شكل ظاهري
 
ريشه
 
ساقه
 
جوانه ها
 
فصل باز شدن جوانه ها
 
برگ
 
گرده افشاني
 
ميوه
 
خصوصيات درخت
 
 
 
ويژگيهاي گياهي
 
شكل ظاهري:
درختان گردو ميتوانند داراي سه شكل ظاهري متفاوت باشند كه عبارتند از:
1- شكل جنگلي گردو:
كه داراي تنه و نه كاملا مستقيم و تاج كشيده و نسبتا باريك و نامنظم كه كامل تا 10 متر ميرسد.
2- شكل ويژه:
كه درخت داراي تنه بسيار كوتاه و منشعب و تاج گسترده و گرد كه حداكثر بلندي تنه به 1 تا 2 متر ميرسد ولي تنه آن به 30 تا 90 سانتي متر بالغ ميشود و دليل اينكه تاج گرد ميشود بخاطر اينست كه نور از همه اطراف دريافت ميكند.
3- شكل درختچه اي:
كه در مناطق نامساعد سنگلاخ و كوهستاني با ارتفاع زياد ظاهر ميشود كه رشد زيادي نميكند و كوچك مانده و حالت درختچه نامنظم است.
ريشه (ROOT ):
شكل ريشه (ROOT  FEATURE ):
ريشه استوار و عميق و نسبتا قطور است و در سال اول قطر آن بيش از cm 4 و به عمق m 1 رشد ميكند كه داراي دو سيستم ريشه محوري و ريشه فرعي و افشان ميباشد.
گسترش ريشه ( ROOT  DEVELOPMENT ):
بستگي به نوع خاك دارد كه در خاكهاي عميق و بافت نرم گسترش آن زياد است و در زمين هاي نامساعد و
سنگلاخي گسترش ريشه محدود ميگردد و باعث خشك شدن درخت ميشود.
 
ژوگلانين ( JUGLANIN ):
هورموني كه بتدريج از ريشه درخت گردو تراوش ميكند كه نام آن از نام علمي خود درخت گرفته شده است كه اين ماده شيميايي از رشد درختان مجاور جلوگيري ميكند.
ساقه (STEM ):
ساقه درخت گردو در جواني نسبتا زود رشد با جوانه هاي انتهايي درشت و پر قدرت و ميان گره هاي نسبتا زياد فوقاني است. معمولا جوانه هاي انتهايي گردو درشت و قوي بوده و در شرايط مساعد ميتواند بسرعت برويد و اگر به مانعي بر نخورد و نشكند بالا ميرود ولي اين گسترش بينهايت نيست و تحت شرايط ارثي و دروني و شرايط محيطي در ارتفاع معيني تقسيم شده و گرزن درخت را بوجود مي آورد.
جوانه ها (BUD ):
در گردو جوانه درشت، پهن و فلس دار هستند. جوانه هاي انتهايي داراي رشد قوي و زياد و اندام درشت  است و در انتهاي ساقه اصلي يا در انتهاي شاخه اصلي قرار گرفته و بصورت متورم مخروطي و بدون فلس و پوشيده  از كرك است كه شامل: جوانه جانبي ، جوانه نابجا ميباشد. 
فصل باز شدن جوانه ها:
عوامل موثر در آنها عوامل ژنتيكي و ارثي و شرايط زيست محيطي ميباشد و در واريته هاي مقاوم به سرما مثل منچوري جوانه ها زودتر باز ميشود. بطور كلي رابطه بين باز شدن جوانه ها، شيوه رشد، ايجاد گل و رسيدن ميوه و آشكار شدن جوانه ها يا گل در پائيز و مقاومت به سرما مشاهده نشده است. قبل از باز شدن جوانه ها ميزان ماده جيبرلين افزايش مي يابد و تشكيل جوانه ها با كاهش اكسين و جيبرلين و افزايش مواد بازدارنده همراه است.
 
 
 
برگ(LEAF ):
از نظر گياهشناسي برگ گردو جزء مركب تك شاخه اي با دمبرگ بلند و بدون دندانه دار و در جواني سبز روشن بدون كرك و داراي تركيبات تانن و املاح آهني مي باشد.
گرده افشاني(POLLINATION ):
گلهاي نر بصورت شاتون هاي بلند و كشيده و بصورت جانبي سنبله هاي آويزان ظاهر ميشوند و گلهاي ماده بصورت كوزه كوچك با كلاله هاي پهن و كرك هاي قرمز يا زغفراني كوتاه و گلهاي ماده بصورت تك يا خوشه اي ظاهر ميشود.
در برخي از واريته هاي گردو گلهاي نر و ماده همزمان باز نميشود كه اشكالاتي از نظر تلقيح بوجود مي آيد.
بنا بر مطالعات انجام شده توسط وست وود، گرده افشاني در درختان گردو توسط باد صورت مي گيرد و حشرات در اين مورد نقش ندارد.
در كلن هاي بررسي شده گردوي ايراني، سنبله هاي نر قبل از مادگي ظاهر ميشود كه آنها را پروتاندرس مي نامند و در كلن هايي كه از دانه هاي گرده دير به مادگي گل ميرسد، اصطلاحا پروتوژنوس نام دارد. وجود دانه گرده كافي در شكل ميوه گردو اهميت زيادي دارد. در هنگام احداث باغ گردو انتخاب و كاشت ارقام متفاوتي كه گلهايشان بترتيب منابعي باز ميشوند، احتمال گرده افشاني را زياد ميكند. از نقطه نظر زمان باز شدن گلها، ارقام گردو را ميتوان به زود گل باز، دير گل باز و متوسط گل باز تقسيم نمود كه اگر اين سه واريته با هم كشت شوند در اينصورت دوره گرده افشاني موثر( EPP ) بيشتر خواهد بود.
 
 
 
 
 
ميوه ( FRUIT ):
از نظر گياهشناسي جزو ميوه هاي شفت محسوب ميشود و بصورت گرد و يا نيمه گرد، كشيده تخم مرغي يا بيضي نوك باريك كه مغز گردو را به دو قسمت متقارن تقسيم ميكند. درشتي ميوه 4 تا 6 سانتي متر و پهناي آن 3 تا 5 سانتي متر ميباشد. برون بر سبز و نازك و پس از رسيدن به رنگ زرد كمرنگ در مي آيد.
ميانبر گوشتي و نسبتا ضخيم و داراي مزه تلخ و تند مي باشد. درون بر ميوه گردو معمولا از بافتي شاخي يا چوبي تشكيل يافته و بسيار مقاوم است. رنگ و فرم آن در ارقام متفاوت فرق دارد.
خصوصيات درخت ( TREE  CHARACTERISTICS ):
گردوها درختاني برگريز هستند به ارتفاع 10 تا 20 متر، با برگهاي شانه اي بطول 90-30 سانتي متر، تعداد 25-5 برگچه و جوانه ها داراي درونه حفره دار است. گردو درختي بزرگ، حجيم و گسترده و نياز آن به نور زياد مي باشد. زمانيكه درختهاي گردو بزرگ مي شوند و به هم ميرسند شاخه ها مزاحم يكديگر شده و مانع رشد و بزرگ شدن ميشوند و درخت از حالت عادي بر ميگردد و خوب ميوه نميدهد. درختهاي گردو در سالهاي اوليه رشد صعودي دارند و شاخه بندي درخت ضعيف ميشود. عمر درخت گردو 200 تا 300 سال است.
شرايط آب و هوايي مناسب در زمان گلدهي عامل مهمي در توليد محصول خوب است. ارقام پر محصول دير برگده هستند و به اين ترتيب از خسارت سرما مصون مي مانند. بعلت اينكه گردو درختي يكپايه است، اصلاح رقمي كه گلهاي نر و گلهاي ماده آن بطور همزمان باز شوند مطلوب است. بر اساس گزارش موزد (1975) يك درخت مطلوب گردو رشد زياد و اندازه متوسطي دارد، سپس رشد آن كاهش يافته و مقدار زيادي ميوه توليد مي كند.
 
فصل سوم
 

( رده بندي گردو - ارقام گردو )

رده بندي گردو
ارقام گردو+گونه ها و واريته هاي مهم گردو در ايران
توضيح برخي از گونه ها و واريته هاي گردوي موجود در ايران
ارقام خارجي گردو

رده بندي گردو و ارقام گردو

 
رده بندي گردو ( WALNUT   CLASSIFICATION  ):
گردو متعلق به تيره JUGLANACEAE  و جنس JUGLANS  است. جنس JUGLANS شامل 21 گونه است كه از بين آنها گردوي ايراني بسيار مهم است و بصورت تجارتي در بسياري از كشورها پرورش داده ميشود. گونه هاي ديگر بطور منطقه اي و بخاطر استفاده از چوب و ميوه هايشان پرورش داده ميشوند.
 

جدول گونه هاي گردو

 
نام گونهنام معمولمحل رويش
J.regiaگردوي ايراني يا انگليسيجنوب شرقي اروپا تا هيماليا و چين
J.jamaicmsisگردوي سياه عرب هندوستانغرب هندوستان
J.majorگردوي سياه آريزوناجنوب غربي ايالات متحده
J.microcarpaگردوي سياه تگزاسجنوب غربي ايالات متحده
J.nigraگردوي سياه شرقيشرق ايالات متحده
Var.rdi formisگردوي قلبي شكلژاپن
J.cathayensisگردوي چينيشرق چين ، كره
J.mandshvricaگردوي منچوريمنچوري، شمال شرقي چين، كره
J.cinereaگردوي روغنيشرق ايالات متحده
 

ارقام گردو ( WALNUT CULTIVARS  ):

 
به استثناي تعداد كمي از پايه هاي بذري كه بعنوان ارقام محلي نام گرفته اند يا برخي ارقام خارجي كه در ايستگاههاي تحقيقاتي پرورش داده ميشوند، تمامي درختان گردو در هندوستان منشا بذري دارند. بررسي ژرم پلاسم گردو منجر به تشخيص پتانسيل پايه هاي بذري شده است كه بعد از ارزيابي بيشتر ميتوانند به عنوان ارقام جديد معرفي شوند. ژرم پلاسم گردو جامو و كشمير كه داراي پتانسيل عملكرد بالا و كيفيت خوب ميوه و مغز مطلوب ميباشد، نياز به توجه ويژه، آزمايش و جمع آوري و ارزيابي دارد.
در كنار عملكرد ميوه و كيفيت آن، بايد قدرت رشد درخت، سازگاري اقليمي و مقاومت آن به آفات و بيماريها هم بررسي شود. پس  از انجام آزمايشهايي بر اساس موقعيت اقليمي، حاصلخيزي خاك، تامين آب، عادت باردهي و كيفيت ميوه و ارقام مناسب انتخاب ميشود كه در اينصورت پرورش گردو اقتصادي خواهد بود.
سرماي زمستان و سرماي بهاره و بارندگي و گرماي تابستان از مهمترين عوامل اقليمي هستند كه بايد مد نظر قرار بگيرند. در اكثر كشورهاي اروپايي ارقام ديرگل گردو از خسارت سرماي بهاره رهايي مي يابند. 
براي بار دهي زودرس، از ارقاميكه در جوانه هاي جانبي توليد محصول ميكنند استفاده ميشود. ارقام
بازار پسند، ميوه هايي درشت و مغزهايي با رنگ  روشن دارند. براي تامين گرده افشاني كامل ارقام 
كاشته شده، بيد آزاد شدن دانه هاي گرده همزمان با آمادگي كلاله صورت گيرد. ارقام قوي مثل رقم سر در خاكهاي ضعيف نتيجه بهتري ميدهد.
ارقام گردو نسبت به منطقه پرورش آنها متفاوت هستند. بعنوان مثال، در خزانه گردوي فرانكوت، مايت و پاريزين از ارقام تجارتي محسوب ميشوند. رقم سنجوو از ارقام معمول گردو در يوگسلاوي است كه داراي روغن و پروتئين زياد ميباشد. نژاد گردوي خوشه اي نيز قابل ذكر است.. نام اين رقم از عادت ميوه دهي آن كه مشابه خوشه انگور است منشا گرفته است و هر خوشه آن در حدود 15 ميوه دارد. 
پوست آن نازك و مغز خوش طعم آن 60 درصد روغن دارد. تعداد زيادي از ارقاميكه در آمريكا پرورش داده ميشوند از گروه هاي صادراتي جهان بشمار مي آيند.
برخي از ارقام گردو عبارتند از:
هارتلي- پاين- فرانكوت- سر- اشلي- سان لند- چيكو- ونيا- هاوارد- پدرو- چاندلر- ته هاما.
 
 
گونه ها و واريته هاي گردوي موجود در ايران:
كليه گردوهايي كه در نقاط مختلف گردو خيز ايران وجود دارد و بهره برداري ميشود، از گونه گردوهاي معمولي هستند. واريته ها و نژادها و ارقام اين گردوها از نظر گياهشناسي هنوز كاملا مشخص نشده است. 
كه از جمله اين گونه ها عبارتند از:
گردوي كاغذي – گردوي سنگي ( همدان و تويسركان ) – گردوي ماكوئي – گردوي سوزني – گردوي نوك كلاغي – گردوي ضياء آبادي و غده قز – گردوي آذربايجان – گردوي همدان و تويسركان – گردوي ميوه خوشه اي – گردوي گلابي – گردوي سبزوار – گردوي آميخته خراسان – گردوي مازندران – گردوي شهميرزاد و سمنان و شاهرود – گردوي كردستان – گردوي فارس – گردوي قزوين و طالقان – گردوي بافت كرمان و جبال بارز – گردوي جنوب البرز.
توضيح برخي از گونه ها و واريته هاي گردوي موجود در ايران:
گردوي كاغذي:
درختان اين گردوها كه احتمالا واريته و ارقام آن هم يكنواخت نيست، هر چند اين رقم از نظر ارثي خالص و داراي ويژگي هاي ثابت نيست، ولي ميتوان گفت كه از نظر بازارپسندي داراي ويژگيهاي ممتازي است. شكل ميوه آن كم و بيش گرد يا كمي كشيده و نوك تيز داراي پوست نازك خارجي برنگ شكلاتي كم رنگ، داراي مغز سفيد و سالم و بازار پسند است. درخت آن نيز در شرايط مساعد بخوبي و با گسترش كافي مي رويد و ميزان باردهي آن متوسط است. اين رقم بهترين و پر ارزشترين گردوي آجيلي را تشكيل ميدهد.
گردوي سنگي ( همدان و تويسركان ):
پوست خارجي دانه آن سفيد، ضخيم، سخت، چين دار، محكم و خاكستري مايل به قهوه اي يا زرد رنگ با شيارهاي نسبتا عميق در مغز آن سفيد و پر حجم، درشتي آن در رويشگاههاي مختلف متفاوت، شكل ميوه
آن كم و بيش بيضي و نوك تيز، انبارداري آن زياد و بازار پسندي آن رضايتبخش است. اين ارقام از درختان گردوي پر توليد بشمار مي آيد و برخي خواص خوب آن خواص نامطلوب آن را جبران ميكند.
گردوي ماكوئي:
شكل ظاهري دانه آن بيضي كشيده، ضخامت پوست آن متوسط، مغز آن پر و سفيد رنگ، بازار پسندي آن متوسط است.
گردوي سوزني:
بنظر ميرسد كه اين رقم از ارقام خودرو و دانه را گردو در ايران باشد كه زياد آميخته، دورگ و اصلاح نشده است. دانه آن كوچك با پوست، سخت و ضخيم و حجم مغز آن كم و خارج كردن مغز آن بسيار مشكل است واغلب بوسيله سوراخ كردن با ميخ، درفش و نوك چاقو مغز آنرا بيرون مي آورند. بهمين مناسبت هم گردوي سوزني نام گرفته است.
گردوي نوك كلاغي:
اين گردو در ايران فقط در نقاط محدودي بطور پراكنده بنظر ميرسد. پوست دانه آن خاكستري مايل به سفيد و نسبتا سخت با ضخامت زياد است. نسبت مغز به پوست دانه آن كم و مغز آن با كيفيت نامرغوب است و ميزان چربي آن كم و روي هم رفته ميزان بازار پسندي آن كم است.
گردوي ميوه خوشه اي:
ميوه ها در اين رقم علاوه بر انتهاي شاخه ها، بصورت جانبي نيز ظاهر ميگردد. تعداد ميوه ها در هر خوشه 5 تا 24 عدد ميباشد. درختان اين رقم از نظر اندام متوسط ، با شاخ و بال گسترده ، تند كوتاه ، از نظر باردهي  نسبتا پر بار ولي بصورت اغراق آميز و زود بارده مي باشد.اين رقم در سال اول و دوم پس از كاشت ، ميوه ميدهد. ميوه آن نسبتا كوچك ولي بصورت مجتمع در روي يك خوشه ، با شكل گردو مايل به بيضي با مغز پر و سالم ، نسبت مغز به پوست  متعادل و چربي آن نسبتا زياد و زود به بار نشستن آن بسيارجالب است.
معرفي برخي از ارقام خارجي گردو:
در اكثر كشورهاي خارجي هم كه در نيمكره شمالي قرار دارند، كشت و كار گردو و حتي در كشورهاي پيشرفته انتخاب و اصلاح واريته ها و ارقام گردو متداول است و تاكنون گياهشناسان، درخت شناسان، جنگل شناسان و باغبانان توانسته اند هم در كشورهاي اروپايي ، در آسياي مركزي و شرقي و هم در كشورهاي آمريكايي تعدادي از واريته ها و ارقام بسيار پر محصول و مرغوب گردو را با ويژگيهاي معين يافته و تثبيت نموده و به جهانيان معرفي نمايند كه از جمله آنها عبارتند از:
برخي گردوهاي مهم آمريكا : گردوي كاليفرنيا ( گردوي سلطنتي يا گردوي جنوبي ) – گردوي كاتايان – گردوي سياه – گردوي خاكستري – گردوي روپست يا گردوي تگزاس – گردوي معمولي ( ايراني ) – گردوي ايوريكا – گردوي پين – گردوي فرانكت – گردوي آشلي – گردوي سر – گردوي جيكو – گردوي وين – گردوي ميت – گردوي آدامس – گردوي آميگو – گردوي گوشتين – گردوي هارتلي – گردوي اسپرگن – گردوي من رجين – گردوي نيوشفر – گردوي كارپاتين – گردوي هنسن – گردوي كالف – گردوي فيكس – گردوي سامرز – گردوي براودريو – گردوي ليك – گردوي مك النستير – گردوي كلبي – گردوي مركل . 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فصل چهارم
 
 
( طرح ريزي كلي باغ گردو )
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
طرح ريزي كلي باغ گردو
در طرح ريزي باغ روش مربع مستطيل توصيه ميشود و فاصله كشت 9 در 12 متر ميباشد كه در بين درختان اصلي درختان پر كن مثل هلو كاشته ميشود و پس از چند سال كه درخت گردو گسترده شد، حذف مي شود .
در طراحي باغ حصاركشي، درهاي ورودي و خروجي و محل ايجاد تاسيسات و محل و فاصله چاه تا 
زمين و فاصله درختها و رديف ها بايد  در نظر گرفته شود. در روش به زراعي حدود 30 تا 35 سانتيمتر شخم زده ميشود و هرساله با احتياط كامل اطراف تنه درختان به شعاع 5/1-1 متر بوسيله بيل شخم زده ميشود. در بين رديفها از گياهان زود رشد و سبز استفاده ميشود كه اين گياهان اكثرا شبدر و يونجه ميباشند.كه از آنها بعنوان كود سبز و علوفه دامي ميتوان استفاده كرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فصل پنجم
 
 
 
( پايه هاي گردو )
 
پايه
مشخصات پايه ها
سازگاري پايه ها
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پايه هاي گردو:
بذرهاي بدست آمده از گرده افشاني آزاد گردوي ايراني در تمامي دنيا بعنوان پايه بكار ميروند 
ولي در آمريكا بذرهاي J.hindsil‌ ، پارادوكس و رويال بعنوان پايه مورد استفاده قرار ميگيرد.
در ضمن پايه هاي بذري گردوي سياه نيز بمقدار كم در برخي از كشورها بعنوان پايه بكار مي –
رود.در برخي از موارد علائم ناسازگاري مثل رشد بيش از حد پايه يا پيوندك، جدا شدن پايه و پيوندك در محل پيوند، كاهش قدرت رشد پيوندك و جوش نخوردن درصد بالايي از پيوند انجام شده مشاهده ميشود. ارزيابي صحيح سازگاري پيوند بعلت دخالت بيماري خط سياه غير ممكن است.
مشخصات برخي از پايه ها:
گردوي ايراني: از پايه هاي بسيار معمول است كه بعلت سازگاري كامل، مقاومت به بيماري پوسيدگي طوقه و تحمل بيماري خط سياه در همه جا مورد استفاده قرار ميگيرد. ولي اين پايه براي خاكهايي كه سطح آب زير زميني بالاست، خاكهاي شور، خاكهاي آلوده به قارچ ريشه بلوط و خاكهاي آلوده به نماتد،پايه مناسبي نيست. در ضمن اين پايه در خزانه به كندي رشد ميكند. در هندوستان با توجه به تنوع زيادي كه در گونه ايراني وجود دارد،هيچ منبع ويژه اي از بذوري كه بمنظور تهيه پايه شناسايي شده باشد و از ميوه هاي با كيفيت پايين بدست آمده باشد، وجود ندارد.
J.HINDSIL :
يكي از پايه هاي متداول است كه بطور وسيع در كاليفرنيا براي گردوي ايراني استفاده ميشود و جوش خوردن محل پيوند در آن خوب است. اين پايه به بيماري قارچ ريشه بلوط و نماتد مواد غده ريشه مقاوم بوده ولي نسبت به قارچ فيتوفترا، نماتد زخم ريشه و بيماري خط سياه حساس است. كمبود فسفر، كمبود روي و يا غرقابي بودن خاك از رشد ارقاميكه بر روي اين پايه قرار دارند جلوگيري ميكند.
 
گردوي سياه:
پايه رضايتبخش براي J.hindsil است بعلاوه اين پايه در برخي از كشورها براي J.regia نيز توصيه ميشود. اين پايه در مقايسه با پايه گردوي ايراني نسبت به گال طوقه، قارچ فيتوفترا و قارچ ريشه بلوط مقاوم بوده و موجب زودرسي محصول ميشود. پايه و ميان پايه گردوي سياه موجب كاهش اندازه درخت ميشود. عملكرد كم و حساسيت آن به بيماري خط سياه باعث عدم توسعه كافي اين پايه شده است.
گردوي ميكروكارپا:
اين پايه نسبت به مقدار زياد بور، كلر و اسيديته خاك مقاوم بوده و عملكرد بهتري نسبت به پايه هاي گردوي ايراني و گردوي سياه نشان ميدهد.
گردوي سپولديانا:
بر اساس گزارشهاي متعدد اين پايه كه منشا آن روسيه است پايه بسيار مناسبي بوده و با خاكهاي مختلف و شرايط آب و هوايي متفاوت سازگار است. اين پايه نسبت به سرما و قارچ فيتوفترا مقاوم است.
پارادوكس:
پايه پارادوكس در مقايسه با والدينش در كاليفرنيا از نظر رشد پيوندك، مقاومت نسبت به نماتد ها و
گونه هاي قارچ فيتوفترا بهتر بوده است. همچنين اين پايه در مقايسه با J.hindsil   هنگاميكه درباغ هاي قديمي گردو كاشته ميشود رشد بيشتري دارد. اين پايه نسبت به بيماري خط سياه حساس است و بذر آن به اندازه كافي در دسترس نيست.
 
 
 
 
سازگاري پايه ها:
خاك:
تهويه: بالا بودن سطح آب زيرزميني موجب ميشود تهويه خاك بطور كامل صورت نگيرد و اين موجب صدمه ديدن درخت گردو ميشود.
در آزمايشي مشاهده شده كه پايه گردوي سياه نسبت به پايه هاي گردوي ايراني و گردوي سپولديانا نسبت به حالت غرقابي خاك مقاومت بيشتري نشان ميدهد. گاهي در تابستان چند روز از آبياري به روش غرقابي،برگها خشك شده و درخت بطور ناگهاني پژمره ميشود. اين پديده را آپوپلكسي مي نامند و هيچگونه عامل بيماري زايي در آن دخالت ندارد.
شوري:
غلظت بيش از حد نمك در آب و يا خاك به درختان گردو آسيب ميزند. پايه هاي مقاوم تا حساس گردو نسبت به نمك عبارتند از:
J.hindsil ، پارادوكس، گردوي ايراني و گردوي سياه.
واكنش خاك:
معمولا وقتي اسيديته خاك زياد است، زردي يا كلروز روي ميدهد. در چنين شرايطي بعلت وجود مقدار زياد كربنات كلسيم در خاك ، كمبود آهن و منگنز مشاهده ميشود.
مقاومت به سرما:
در آب و هواي خيلي سرد، سازگار بودن پايه ها بسرماي شديد براي بقاي درخت ضروري است. در بين ارقام J.regia   رقم كارپاتيان و رقم مانرجين در مقايسه با ارقام ديگر مقاومت بيشتري نسبت به سرما دارند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فصل ششم
 
 
( احتياجات گردو )
 
آب و هوا
خاك
هرس
كود دهي
آبياري
 
 
 
احتياجات گردو:
 
 
آب و هوا:
 
درخت گردو در طول تابستان و زمستان نسبت به گرما و سرما بيش از حد حساس است و در
طول دوره خواب زمستانه، گردو ميتواند سرماي 11- درجه سانتي گراد را بدون خسارت جدي 
تحمل كند و پس از شروع رشد، سرماي 2- تا 3- درجه سانتي گراد موجب از بين رفتن برگها،
شاخه ها و گلها شده و در نتيجه محصول كاهش مي يابد. دما بالاتر از 38 درجه سانتي گراد موجب
آفتاب سوختگي پوست سبز و چروكيدگي مغز گردو و گاهي نيز پوكي ميوه ها ميشود. در رطوبت
نسبي كم و دماي بالاتر از 40 درجه سانتي گراد به گردو خسارت جدي وارد ميشود. دماي پايين
تابستان هم مناسب نيست چون موجب ميشود ميوه ها به اندازه كافي پر نشوند. هواي خنك در طول فصل رشد برداشت محصول را به تاخير مي اندازد و در نتيجه باغداران متضرر مي شوند.
گردو نيز مانند ساير ميوه هاي مناطق معتدله در زمستان به مقدار سرماي معيني نياز دارد تا 
خواب آن برطرف شود كه به اين ترتيب در بهار رشد و گلدهي كافي خواهد بود.
در صورت عدم وجود سرماي كافي ، باز شدن جوانه ها و گلدهي نامنظم شده و به تاخير مي افتد
و اين موجب كاهش محصول و خشك شدن سر شاخه ميشود. نياز سرمايي ارقام مختلف گردو 
متفاوت است.
خاك ( SOIL ):
گردو در مقايسه با ساير ميوه هاي مناطق معتدله كه معمولا در خاك با اسيديته كم رشد ميكنند
به خاك خنثي نياز دارد. ميزان اسيديته خاك در قابل جذب بودن مواد معدني موثر است. اكثر
عناصر معدني در دامنه اسيديته 6 تا 7 براي گياه قابل جذب است. معمولا در مناطق سرد 
واكنش شيميايي خاك اسيدي است كه با اضافه كردن آهك ميتوان آنرا افزايش داد.غير از خاك
روئي و ضعيف، خاك زيرين نيز براي گردو اهميت دارد زيرا ريشه هاي آن تا عمق 3 متري 
خاك نفوذ ميكنند. خاك زيرين بايد عاري از سنگ، رس سفت و لايه هاي غير قابل نفوذ خاك كه
رشد ريشه را محدود ميكنند، باشد.
درخت گردو در خاك فقير، خاك سطحي و خاك خشك را بهتر از شرايط آب و هواي نامساعد 
تحمل ميكند. در ضمن خاك بايد عاري از نماتد هاي مولد زخم ريشه و بيماريهاي قارچي باشد.
نتيجه گيري (  CONCLUSION ) :
با توجه به بحثي كه شد آشكار ميشود كه نگهداري از خاك در باغهاي گسترده گردو به دو شكل
انجام ميشود:
1- روش عاري از پوشش گياهي يا گياهي هرز.
2- پوشش سبز دائم در تمام سطح باغ.
روش دوم تاكنون براي كنترل گياهان هرز و جلوگيري از رشد رقابت آنها با ريشه درختان گردو
تاثير عملي و مفيد تري نشان داده است. با اين روش ميتوان با قيمتي بسيار نازل، نه تنها از رشد
گياهان هرز جلوگيري كرد بلكه دخالت نيروي انساني را براي اجراي عمليات زراعي، حفظ گياهان
و برداشت محصول به حداقل كاهش داد. با آنكه مالچ هاي آلي و پلاستيكي در گرفتن نهال و رشد 
گياهي در سال هاي اوليه تاثير زيادي دارند، بايد توجه داشت كه تغيير روش در محافظت از خاك 
و تحولاتي كه در آن ايجاد ميشوند بهر حال خالي از عيب و نقص نخواهند بود.
هرس (  PRUNNING ) :
هرس كردن شامل دو مرحله ميباشد كه عبارتند از: هرس فرم درخت گردو و هرس باردهي درخت گردو.
1) هرس فرم:
در سالهاي اوليه رشد نهال صورت ميگيرد و بدين صورت است كه از فاصله 5/1 متري نهال سربرداري
ميشود و محل بريدگي با چسب باغباني پوشانده ميشود كه اين امر باعث رشد شاخه هاي جانبي درخت گردو 
ميشود. در سالهاي بعد نيز تعداد شاخه ها كمتر شده و بقيه شاخه ها از روي تنه حذف ميشوند. با اين روش هرس كردن كه تدريجي و در سالهاي اوليه رشد درخت صورت ميگيرد، فرم اصلي درخت شكل ميگيرد.
2) هرس باردهي:
اين نوع هرس معمولا در اواخر زمستان و گاهي در تابستان هم انجام ميشود كه شامل: حذف شاخه هاي مزاحم خشك و اجور ميباشد و بايد سعي نمود كه حتما محل بريدگي با چسب باغباني پوشانده شود. منظور از هرس حذف كامل شاخه هاي زيادي و نركها يا آن قسمتهايي است كه مانع تابش نور خورشيد به داخل تاج درخت ميشود. با دقت در انجام هرس ميتوان سلامت درختان را بنحو مطلوب تامين كرد و از نامرغوب شدن گردوها جلوگيري كرد. اين هرس را ميتوان هر سال يكبار انجام داد. نمونه ديگري از هرس، هرس كردن درختان كهنسال گردو كه بيشتر از 30 سال سن دارند ميباشد كه بمنظور جوان كردن درخت، شاخه هاي پير و درهم را هرس كرده و با اينكار شاخه هاي جوان ميوه دهي زياد تري خواهند داشت.
كود دهي درخت گردو ( FERTILIZING ) :
قبل از كاشت نهال گردو بايد نيروي بنيه خاك از لحاظ عناصر خاك مانند : ازت – پتاسيم – فسفر – آهن – روي – مس – منگنز و كلسيم و ... كه توسط كارشناسان تعيين ميشود ، غني شود. اين عناصر بايستي همراه خاك مخلوط و در چاله هاي حفر شده ريخته شود. نوع كود و ميزان ان بستگي به نوع خاك دارد. تقويت خاك قبل از كشت بسيار مفيد و در رشد درخت موثر است و چون درخت گردو در سالهاي اوليه رشد و ريشه بندي زيادي دارد ميتوان از تقويت كننده هايي براي افزايش رشد ريشه نهال استفاده نمود. يكي از اين تركيبات بيوراديكانت ميباشد كه باعث تحريك رشد ريشه و در نتيجه افزايش جذب آب و مواد غذايي ميگردد.تركيب بيوراديكانت شامل اسيدهاي آمينه ، نيتروژن، آهن، منگنز، روي، بر و موليبدن بوده و در افزايش رشد ريشه درخت موثر ميباشد.
كودهاي آلي ( كود حيواني ) بايستي همراه كودهاي شيميايي در زمستان بصورت چال كود در سايه انداز درخت داده شود. چال كود گودالي به عمق يك متر و عرض 40 سانتي متر و بطول يك متر است كه در سايه انداز درخت حفر ميگردد. براي يك درخت 15 ساله گردو يك كيلوگرم سولفات پتاسيم ، 500 گرم سولفات روي ، 500 گرم سولفات آهن روي كودهاي آلي ( حيواني ) ريخته و باقيمانده چاله را با برگ هاي خشك پر ميكنند و روي آنها خاك مرغوب مي ريزند. كودهاي ازته شامل نيترات و اوره ميباشد كه در دو نوبت به درخت گردو داده ميشوند. چنانچه از نظر كمبود آب محدوديت نباشد، در نوبت اول در اسفند ماه مقدار 300 گرم نيترات آمونيوم و در اوايل خرداد ماه هم 300 گرم نيترات آمونياك به درختان داده ميشود.
براي تغذيه مناسب درخت گردو بايستي علاوه بر كودهاي ذكر شده عناصر ريز مغذي درخت مثل آهن،روي، بر، موليبدن، مس، منگنز و كبالت را نيز تامين نمود. اين عناصر يا بصورت تك عنصري و يا بجهت سادگي مصرف بصورت مجموعه اي در كنار هم مصرف ميشوند. امروزه محصولي بنام اكوكوئل ميكروميكس همه عناصر ريز مغذي را در كنار هم دارد و براي هر هكتار درخت گردو 1 كيلوگرم آن استفاده ميشود.
آبياري درخت گردو ( IRRIGATION ):
در مناطقي كه بارندگي كم و توزيع آن نامنسب باشد آبياري درختان گردو ضروري است. آب غير كافي موجب رشد كم، كاهش عملكرد و كاهش كيفيت ميوه ميشود و آب بيش از حد نيز باعث كندي رشد و نيز موجب بروز بيماريهاي طوقه و ريشه ميگردد. 
طي آزمايشي درختان گردو آبياري شده را با درختان آبياري نشده مقايسه كردند و مشاهده نمودند كه در اثر آبياري وزن ميوه از 6/7 به 6/9 گرم و قطر ميوه از 40 به 42 ميليمتر افزايش يافت. رنگ پوست و درصد چروكيدگي نشاندهنده كيفيت مغز است. با انجام آبياري كيفيت مغز بهتر شده و عملكرد 3/4 درصد افزايش مي يابد. عدم آبياري در يك فصل موجب كاهش رشد درخت و كاهش وزن مغز گردو ميشود. بعلاوه آبياري مجدد در سال بعد موجب افزايش وزن مغز ميگردد. تنش آب در شروع دوره رشد ميوه موجب تشكيل درصد زيادي از ميوه هاي كوچك ميشود. آبياري در اواسط و يا اواخر تابستان ، بعد از سخت شدن پوست ميوه ها تاثيري در افزايش اندازه ميوه ها نخواهد داشت. مطالعات انجام شده در مورد آبياري نشان ميدهد كه ريشه هاي گردو در خاكهاي شني – لومي رطوبت را از عمق 3 متري خاك جذب ميكنند و 80 % از رطوبت جذب شده از عمق 2 متري خاك به بالا صورت ميگيرد ولي در خاكهاي سنگين،قسمت زيادي از آب جذب شده از قسمت فوقاني خاك و از عمق يك متري خاك صورت ميگيرد. آبياري براي درختان پيوندي و درختان جوان بسيار ضروري است ولي درختان بالغ با افزايش توسعه ريشه ها، ميزان نياز به آب كمتر ميشود. مقدار آبياري و تعداد آن به سن درخت، نوع خاك، مقدار بارندگي و پراكنش آن، استفاده از مالچ و سيستم مديريت خاك بستگي دارد.
در طول دوره رشد درخت گردو مراحل مختلفي را ميگذراند كه در اين مدت غفلت در آبياري درخت گردو هم محصول سال و هم محصول سالهاي آينده را كاهش ميدهد. تعيين دقيق ميزان آب مورد نياز يك هكتار باغ گردو از كاشت تا برداشت گردو كار آساني نيست زيرا عوامل متعددي مثل سن و قدرت رشد و عملكرد و تراكم درخت نيز در اين امر دخالت دارد و ميزان آب به شرايط محل كاشت بستگي دارد.
آبياري درخت گردو اهميت زيادي دارد. آبياري درخت گردو به چند روش مثل آبياري غرقابي، نواري،قطره اي، باراني و بابلر انجام ميشود كه ميتواند آب چاه ، رودخانه و يا قنات باشد. 
در بين سيستمهاي تحت فشار بهترين روش بابلر است كه در كنار هر درخت يك يا دو شير نصب ميگردد.و بايد دقت نمود درختان گردو از اواخر مهر ماه ديگر آبياري نشوند چون آبياري درخت گردو در فصل پاييز و زمستان موجب سرمازدگي درختان ميشود.
 
تغييرات مصرف آب در يك هكتار باغ گردو بر حسب سن درخت:
 
متر مكعب آب به هكتارسن درخت به سال
701
2002
4003 تا 5
6006‌ تا 7
8008 تا 9
90010 تا 11
تا 1100از 11 سال به بالا

آفات و بيماريهاي ميوه گردو و راهكارهاي مقابله:

مبارزه با آفات و بيماريهاي گردو بعلت بزرگ بودن اين درخت مشكل است زيرا سمپاشي تمام
درخت بسختي انجام ميشود. كاشت درختان پيوندي، استفاده از پايه هاي كوتاه، تربيت و هرس و 
انتخاب ارقاميكه بطور جانبي محصول ميدهند موجب كاهش اندازه درخت شده و بطور محسوسي
سمپاشي و برداشت ميوه را آسانتر ميكند. تدابير بهداشتي تاثير زيادي در كنترل آفات و بيماريها 
دارد ولي اغلب اين تدابير فراموش ميشوند. 
تدابير بهداشتي شامل كاشت درختان سالم، جلوگيري از انتقال آفات و بيماريها از طريق ادوات 
هرس و ساير وسايل كاشت، هرس برگها و شاخه هاي بيمار و سوزاندن آنها است. نهالها قبل از 
كاشت بايد در نهالستان از نظر آفات و بيماريها بررسي شوند. در مورد آفات حتي المقدور بايد 
سعي شود از مبارزه شيميايي استفاده نشود ولي در صورت لزوم براي بعضي از آفات مثل شته
سبز و يا شته خالدار لازم است در صورت طغيان، مبارزه صورت گيرد. البته اين آفت در همه
جا ديده ميشود ولي انگلها و شكارچيان مناسبي نيز در مناطق مختلف وجود دارد، لذا بهتر است 
پس از بروز آفت، چند نوبت بازديد بعمل آيد، در صورتيكه تعداد شته سالم روي هر برگچه از
15 تا 20 عدد بيشتر باشد، با نظارت كارشناسان حفظ نباتات به مبارزه با اين آفات اقدام شود.
براي جلوگيري از شيوع بيماري بايد به روش آبياري درخت گردو توجه داشت و نبايد بگذاريم
آب به تنه درخت برسد زيرا آب موجب انتقال بيماري ميشود و درختان ديگر را نيز آلوده ميكند.
علاوه بر اين، آفت هاي بسياري وجود دارند كه فقط با سمپاشي بموقع ميتوان جلوي رشد آنها را
گرفت.
1) بيماري مهمي كه باعث مرگ درختان گردو ميشود، بيماري آب سياه ميباشد. بيماري آب سياه 
يك بيماري قارچي بوده و عامل آن قارچ فيتوفترا ميباشد. براي جلوگيري از شيوع اين بيماري 
اولا بايد از نهال سالم و قوي استفاده كرد. ثانيا بايد دور تا دور درخت را مانند تشتك احداث كرد
تا آب با تنه درخت تماس نداشته باشد. درختاني كه به بيماري آب سياه ( فيتوفترا) مبتلا ميشوند
بايد محل آلودگي تنه درخت را با كارد تراشيد تا جاييكه به بافت سالم درخت برسد و سپس بافت
هاي آلوده را سوزاند. آنگاه محل تراشيده شده رابا سم اكسي كلرورمسي با آب آهك ضدعفوني
كرد. البته ميتوان با محلول پاشي بوسيله فسفيمكس درختان گردو را به قارچ فيتوفترا مقاوم نمود.
به اين نكته مهم بايد توجه كرد كه درخت گردو را نبايد هيچ زماني سمپاشي كرد و فقط قسمتهاي
آسيب ديده را بموقع سمپاشي نماييد.
2) آفت مهم ديگري كه مبارزه مكانيكي و شيميايي لازم دارد، لارو پروانه فري ( كرم خراط ) در
مناط كم ارتفاع و همچنين مناطق گرم مي باشد كه لازم است قبل از هرس كاملا بصورت فيزيكي 
حذف و دالانهاي روي شاخه هاي اصلي و تنه اصلي بوسيله سم و چسب پيوند پوشانده شوند. در
فصل رشد نيز شاخه هاي جديد را در حدود اواخر خرداد و تيرماه بازديد نموده در صورت مشاهده
اولين آثار فعاليت اين آفت، آنها را نيز حذف نموده و يك سمپاشي با توصيه كارشناسان حفظ نباتات انجام داد.
3) در مورد ساير آفات بخصوص كنه ها بايد از مبارزه تلفيقي و رفع مشكلات محيطي بخصوص 
گرد و خاك بهره گرفت. 
4) در مورد بيماريها بخصوص بيماري باكتريائي بلايت لازم است در موقع شناسايي و انتخاب درختان،درختان مقاوم انتخاب شده باشند.
5) در بعضي از سالها كه در بهار بارندگي زياد ميباشد، با وجود دقت در مورد مقاومت پايه هاي انتخاب شده ممكن، آثار بعضي از بيماريها مثل آنتواگنوز ديده شود در اينصورت حتما بايد با كارشناسان حفظ نباتات مشاوره لازم انجام شود و در صورت لزوم مبارزه بهر صورتيكه توصيه ميگردد انجام تا پيوندك سالم و عاري از بيماري و آفت به نهالستانها منتقل گردد.
6) كرم گردو ( Laspeiresia pomonela ):
كرم گردو ( كارپوكاپس ) پروانه اي است كه لارو آن به اغلب ميوه هاي دانه دار بطور اعم و به گردو 
بطور اخص حمله ميكند و خسارت آن گاهي تا 30 % محصول را نابود مي سازد. پروانه اين حشره
در اواخر ارديبهشت و اواخر خرداد ظاهر ميشود. ابتدا از محل گلگاه وارد ميوه هاي در حال رشد شده و باعث ريزش آنها ميشود. لارو نسل دوم در حدود مرداد ماه برغم خشبي شدن پوست گردو از ناحيه دم ميوه وارد ميشود و با تغذيه از مغز گردو در گردو تكامل مي يابد و مغز گردو را از بين مي برد. براي مبارزه با اين آفات ميتوان از ديازينون يا كارباريل به غلظت 002/0 استفاده نمود.
7) كرم ميوه ( Paramyelois transitella ):
بر خلاف كرم گردو كه فقط يك لارو در داخل ميوه هاي آلوده وجود دارد در صورت حمله اين آفت
چندين لارو در داخل يك ميوه مشاهده ميشود. لارو نسل اول و دوم در طول بهار و تابستان به ميوه 
هاي خسارت ديده و موميايي شده حمله ميكند، ولي لارو نسل سوم از طريق پوست سبز ترك خورده خسارت زيادي به ميوه ها وارد ميكند. به روشهاي زير ميتوان با اين آفت مبارزه نمود:
- حذف ميوه هاي موميايي شده ،
- مبارزه با كرم گردو كه زمينه را براي فعاليت اين آفت فراهم ميكند ،
- مبارزه با بلايت گردو ،
- برداشت سريع ميوه ها پس از ترك برداشتن پوست سبز ،
- تيمار ميوه هاي با سموم گازي .
 
فصل هشتم
 

كاشت، داشت، برداشت گردو

 
عمليات كاشت ، داشت و برداشت گردو:
كاشت :
براي تامين طول دوره باردهي طولاني درختان گردو، بايد قبل از احداث باغ مواردي مثل انتخاب محل،مديريت كف باغ، سيستمهاي آبياري، انتخاب رقم، سيستم كاشت، تراكم كاشت و امكانات مكانيزاسيون درنظر گرفته شود زيرا بعد از كاشت درختان گردو برطرف كردن نقايص كار بسيار دشوار است.در زمين مسطح سيستم كاشت بصورت مربع، مستطيل يا آرايش پنج تايي بوده ولي در زمينهاي شيبداركاشت در روي خطوط تراز و تراسها صورت ميگيرد. 
تمايل عمومي در احداث باغ گردو كاشت تعداد زيادي درخت در واحد سطح از ارقام باردهي جانبي است كه بايد بشدت هرس و براي جلوگيري از شلوغ شدن باغ بتدريج حذف شوند ولي عادت رشد و قدرت ارقام نقش مهمي در تعيين فاصله كاشت دارند.
عمليات كاشت گردو شامل مراحل زير ميباشد:
1) آماده سازي زمين شامل جمع آوري سنگ و كلوخ، ريشه و كنده هاي پوسيده درختان و علفهاي هرز از سطح زمين ميباشد. گودالهايي به طول و عرض و عمق 80 سانتي متر حفر ميكنيم. اگر لايه سختي در چاله باشد بايد شكسته شود. هنگام كندن گودال خاكي كه تا عمق 30 سانتي متري قرار دارد، بعنوان خاك سطحي و غني است . اين خاك را از خاكهايي كه بعد از كنده جدا ميشود جدا نگهداري مي كنيم.
2) ابتدا تعدادي از ريشه هاي زخمي شده را هرس ميكنيم تا به شكلي مناسب درآيد. بهتر است پس از هرس ريشه ها را با محلول پراليناژ آغشته كرده و ريشه ها را به هر طرف پخش كنيم. هنگام قرار دادن نهال درگودال بايد دقت كرد ريشه ها از خاك بيرون نمانده، همچنين زياد هم در خاك فرو نروند بنحوي كه نهال تا قسمت يقه زير خاك قرار گيرد.
3) براي پر كردن گودال ابتدا نيمي از آنرا تا عمق 40 سانتي متري مخلوطي از خاك سطحي و كود حيواني مي ريزيم. اين مخلوط بايد از 2 قسمت خاك سطحي و يك قسمت كود حيواني تشكيل شده باشد. سپس با پا فشار داده و بلافاصله آبياري ميكنيم.
داشت:
عمليات داشت گردو به كليه اقداماتي گفته ميشود كه ما بعنوان پرورش دهنده يك محصول موظفيم پس از عمليات كاشت آنها را انجام دهيم. اين اقدامات عبارتند از:
مبارزه با علفهاي هرز و كنترل آنها، مبارزه با آفات و بيماريهاي درخت، انجام عمليات هرس، آبياري
بموقع و مناسب، كود دهي به درخت و انجام مراقبتهاي ويژه پس از كاشت.
برداشت:
فصل برداشت گردو بستگي به شرايط محيطي دارد. مثلا در مناطق سرد در اواخر مهر ماه است. اما
آنچه مسلم است هنگام برداشت گردو پوست آن بايد به رنگ قهوه اي مايل به خاكي در آمده باشد و پوست آن براحتي از گردو جدا شود. برداشت محصول گردو بايد در اولين فرصت كه گردوها پوست ميدهند انجام شود و بعد از چيدن گردوها بايد آنها را پوست كنده و محصول را در سايه و در جاي خشك پهن كرد تا خشك شوند. محل خشك كردن بايد طوري باشد كه هوا در آن جريان داشته باشد تا محصول بطوركامل خشك شود. در مناطقي كه آفتاب ملايم باشد ميتوان محصول را بعد از پوست گيري در آفتاب ملايم خشك كرد. اگر آفتاب شديد باشد موجب سياه شدن مغز گردو و عدم بازار پسندي آن ميشود. روش سنتي برداشت محصول گردو به اينصورت است كه با چوب بلند به شاخه هاي درخت ضربه ميزنند كه باعث تركيده شدن گردوها ميشود. اين روش علاوه بر زحمت زياد و وقت گير بودن آن باعث صدمه به درخت گردو ميشود و ثمر سالهاي آينده گردو را نيز از بين ميبرد. از آنجاييكه ارتفاع درخت گردو زياد است براي برداشت مكانيزه و اصولي از بالابر استفاده ميشود كه ميتوان آنرا به تراكتور متصل نمود.
تعداد هفته گلدهيمراحل مختلف رشد ميوه
1تلقيح سلول تخم
2تشكيل 2 تا 8 سلول در جنس، ظهور آندوسپرم
3تشكيل 8 تا 32 سلول در جنين
5كروي شدن جنين و تشكيل چند صد سلول
7شروع رشد لپه ها، آغاز سفت شدن پوست
8شروع كاهش سرعت رشد كلي ميوه
9رشد سريع مغز و آغاز پرشدن حفره ميوه توسط لپه ها
10رسيدن ميوه به حجم نهايي
12-15افزايش سريع رشد ( وزن ) مغز
15رسيدن ميوه به حداكثر وزن خود
18زمان تقريبي برداشت ميوه
 
(  زمان تقريبي مراحل مختلف رشد ميوه گردو )
فصل نهم
( مطالعات و بررسي هاي اقتصادي و آماري )
اهميت اقتصادي گردو در دنيا و ايران
استاندارد صادرات و واردات گردو
صادرات و واردات دانه مغز گردو
صادرات چوب گردو در ايران
نگاهي به آمارهاي داخلي و جهاني ميوه گردو
مطالعات و بررسي هاي اقتصادي و آماري
اهميت اقتصادي گردو در دنيا و ايران:
گردو يكي از درختان بسيار مهم و ارزنده گروه پهن برگان است كه در بسياري از نقاط مختلف جهان كاشته ميشود. گردو در واقع درختي است چند منظوره كه آنرا در باغباني از نظر توليد ميوه ( دانه )كاشته و پرورش داده ميشود. ميوه گردو از نظر اقتصادي يك فرآورده ارزشمند و پول ساز است.از نظر جنگلباني نيز درخت گردو با وجود اينكه يك درخت پراكنده ميباشد، يكي از مهمترين درختان چوبده پر ارزش در كشور ما مي باشد. گردو داراي چوب بسيار خوشرنگ، خوش نقش، بادوام و بازار پسند و قابل تورق است كه بين دوستداران كالاهاي چوبي هرگز از مد نمي افتد. ارزش چوب گردو بحدي است كه در بسياري از روستاهاي ايران درختان گردو بصورت تك تك خريد و فروش ميشود.
مغز گردو ارزش غذايي زيادي دارد و طرفداران آن هم زياد هستند. بطور معمول، اين باغها توليد
خوبي دارند. در بعضي از گونه هاي گردو، هر درخت بين 5 هزار تا 7 هزار گردو در يك سال
ميدهد. اگر هر درخت گردو در سال حدود 3 هزار عدد گردو توليد كند و قيمت هر گردو را يكصد
ريال در نظر بگيريم، سود هر درخت حدود 300 هزار ريال در سال ميشود. با كاشتن 100 اصله
درخت در هر هكتار، حدود 30 ميليون ريال در سال بدست مي آوريم.
استاندارد صادرات و واردات گردو:
استاندارد گردو:
مغز گردو در نشريه 18/1344 سازمان استانداردهاي صنعتي ، استاندارد شده است و از نظر داشتن
آفت و پوسيدگي و سلامتي به سه درجه 1 ، 2 و3 تقسيم گرديده است.
عوامل موثر در استاندارد مغز گردو عبارتند از:
1- رطوبت مغز گردو نبايد از 4 درصد بيشتر باشد.
2- در محموله مغز گردو آفت زنده  ( در هيچيك از مراحل زندگي ) نبايد وجود داشته باشد.
3- مغزهاي آفت زده نبايد از 4 درصد بيشتر باشد.
4- مواد خارجي در مغز گردو نبايد از 5/0 درصد بيشتر باشد.
5- مغز گردوي خرد شده نبايد بيش از 5 درصد دانه مخلوط داشته باشد ( قطعات خرده اي كه از غربال3 ميلي متري مي گذرند ) .
6- مغزهاي چروكيده و نارس نبايد بيش از 5 درصد باشد.
7- ميزان درصد گذشت خاكه مغز گردو در تمامي انواع آن نبايد بيشتز از يك درصد باشد.
صادرات و واردات دانه مغز گردو:
صادرات گردو در ايران از سال 1353 به بعد مقدار قابل ملاحظه اي كاهش يافته است و دلايل كاهش آن بقرار زير ميباشد:
- كمي عرضه و زيادي تقاضاي مصارف در داخل كشور.
- بالا بودن قيمت در ايران نسبت به كشورهاي ديگر.
- پايين بودن كيفيت نسبي گردو در ايران و عدم رعايت استانداردهاي لازم متوسط.
- توليد كنندگان و عرضه كنندگان.
- رقابت كشورهاي همجوار توليد كننده گردو.
- عدم آگاهي كافي توليد كنندگان گردو از روش هاي كاشت، داشت و برداشت و بازاريابي محصول گردو در ايران.
- عدم توجه به درك مسئوليت توسط مسئولين بازرگاني كشور.
- نبودن طرح و برنامه كافي و درست در امور اقتصاد توليد گردو.
- عدم توجه كشاورزان به پرورش كاشت و داشت و برداشت درختان توليدي دراز مدت.
- خرده مالكي كشت و كار گردو روي كشاورزان و باغداران در ايران.
 
صادرات چوب گردو در ايران:
دست اندركاران قطع درختان و صادرات چوب گردو در زمانهاي گذشته از سخت بودن شرايط اين كار خاطرات شگفت انگيز دارند. از جمله اينكه بعلت كمبود راه ها و بالا بودن قيمت گردو بنيه هاي گردو گاهي ناچار ميشدند اختصاصا براي حمل چوب گردو و جاده هاي طولاني ايجاد نمايند كه امروزه هم اين جاده ها بنام جاده هاي گردوئي معروف شده است.
براي اينكه بتوان به اهميت توليد و صادرات ميوه و چوب گردو پي برد، يادآور ميشويم كه در بين كشورهاي اروپائي ، فرانسه يكي از مهمترين توليد كنندگان و صادر كنندگان چوب گردو و فرآورده هاي آن ميباشد و اين كشور در سال بيش از 5/3 ميليارد فرانك فرانسه از راه فروش كالاهاي چوبي گردو به تمام دنيا عايدي و درآمد بدست مي آورد.
در جدول زير مهمترين كشورهاي توليد كننده گردو بر حسب ميزان توليد و سهم بازارهاي جهاني آورده شده است : 
نام كشورميزان توليد     (تن)سهم بازار جهاني ( % )نام كشورميزان توليد (تن)سهم بازار جهاني ( % )
چين 420000% 28   اسپانيا22000% 1    
آمريكا322050% 21   يونان21643% 1    
ايران150000% 10   مكزيك19000% 1    
تركيه 133000% 9     مولداوي18000% 1    
اوكراين93000% 6     اتريش17000% 1    
فرانسه33241% 2     آلمان16900% 1    
هند31500      % 2     ايتاليا16000% 1    
مصر27000% 2     روماني15500% 1    
صربستان24000% 2     ديگر132982% 9    
 
 
البته اين آمارها مربوط به سال 2006 بوده و آمارهاي سال 2008 كه از وبسايت فائو بدست آمده بقرار زير 
ميباشد:
 
RankAreaProduction (Int $1000)FlagProduction (MT)Flag
1China1016329* 828635
2United States of America485121* 395530
3Turkey209606* 170897
4Iran (Islamic Republic of)208506* 142324Im
5Ukraine97102* 79170
6Mexico85389* 69620
7India45380* 37000* 
8France44879* 36912
9Romania39565* 32259
10Egypt33115* 27000F 
11Serbia29932* 24405
12Chile28209* 24000F 
13Austria23463* 19130
14Germany20850* 18374Im
14Italy20850* 17000F 
16Uzbekistan18765* 13543Im
17Greece18520* 15100
18Republic of Moldova16854* 13742
19Morocco15814* 12894
20Pakistan15603* 12722
 
 
 
* :Unofficial figure 
[ ]:Official data
F :FAO estimate 
Im:FAO data based on imputation methodology
 
فصل دهم
 
 
 
( نتيجه گيري )
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نتيجه گيري ( CONCLUSION ) :
درخت گردو از جمله درختان پر ارزشي است كه كشت آن از قديم مورد توجه بوده و با داشتن
ريشه هاي عميق و خاك سبك و آهكي همچون لومي را نسبت به خاكها ترجيح ميدهد و تنها عامل خاكي كه گردو به آن سازش ندارد سفتي خاك و رطوبت راكد زمين است. موارد استفاده از پايه بر حسب منطقه و ميزان توسعه صنعت گردو كاري متفاوت است. همانطور كه گفته شد گونه هاي مختلفي از آن شناسايي شده است و پايه هاي جديدي هم ايجاد خواهد شد. ريز ازديادي، افزايش شيوه بيماري خط سياه، فيتوفترا و تاكيد مجدد به جمع آوري ژرم پلاسم و حفظ آن چهار عامل مهم در آينده پايه هاي گردو هستند. اثرات ريز ازديادي در گردو ميتواند خيلي گشترده باشد. از مزاياي ريز ازديادي ميتوان به انتخاب ارقام مقاوم درون شيشه اي، رهانيدن جنين در تلاقي هاي دور،و جنين زائي غير جنسي براي تعيين پتانسيل تفاوتهاي كلون هايي حاصل از جنين هاي غير جنسي اشاره نمود. گردو بيوتكنولوژي بصورت كاملا تجاري در نيامده است. قطعا شيوع فزاينده فيتوفترا و بيماري خط سياه در كاليفرنيا و جاهاي ديگر، باب جديدي را در استفاده از روشهاي معمولي و پيشرفته براي اصلاح پايه خواهد گشود. اگرچه صنعت گردو كاري يك پايه با قدرت كاهش رشد پارادوكس، متحمل به فيتوفترا، آب گرفتگي و نماتدهايي مثل PTEROCARYA و بيماري خط سياه را طلب ميكند ولي برخي از مسائل مخاطره آميز قابل پيش بيني است. از اينرو، هنوز پايه هاي گردوي آينده به مديريت دقيق براي تامين كارايي مطلوب نياز دارند. نتيجه ديگري كه درباره برداشت گردو ميتوان ارائه داد اينست كه برداشت گردو مستلزم شناخت دقيق زماني برداشت و اجراي عمليات مربوطه جهت جمع آوري و خشك كردن بموقع و در اسرع وقت ميباشد. زمان برداشت به فاكتورهاي متعددي بستگي دارد از آن جمله آب و هوا و رقم است. مغز برخي ارقام در مناطق گرم زودتر ميرسد. اين در حالي است كه هنوز هيچ نوع تركيدگي در پوست سبز آن
ديده نميشود. برعكس در اقليم هاي سرد و خنك رسيدن پوست سبز جلوتر است. در مناطق گرم
بهتر است از ارقام ديررس استفاده شود. ارقام زودرس كه زمان رسيدن مغز آنها مصادف با گرماي 
اواسط تابستان خواهد بود تيره تر خواهد شد. بديهي است كه براي رعايت زمان مناسب برداشت، باغ طبق نقشه كشت شده باشد . بايد تلاش كرد حتي المقدور در نقاطي از ايران كه گردو فراوان است از روشهاي مكانيزه برداشت و چند مرحله اي استفاده شود. گردوهاي برداشت شده بايد سريع وارد عمليات خشك كني از قبيل پوست گيري، شستشو و سپس در خشك كن هاي مصنوعي با رطوبت 80 % خشك شوند. در چنين شرايطي حداكثر كيفيت حاصل ميشود.
 
منابع و مآخذ ( REFERENCES ) 
كتاب :
1- درويشيان محمود، پرورش گردو به روش جديد،1377 ، انتشارات فني.
2- ابراهيم بهداد، بيماريهاي درختان ميوه، 1358 ، انتشارات نشاط.
3- رسول زادگان يوسف، ميوه كاري در مناطق معتدله، 1377 ، انتشارات دانشگاه اصفهان.
4- دكتر جليلي مرندي رسول ، پرورش فندق، بادام ، گردو. انتشارات دانشگاه اروميه.
5- آفات مهم درختان ميوه ، دكتر مرتضي اسماعيلي.
پايان نامه :
1- سهندي سكينه. كشت و كار و بررسي هزينه هاي احداث باغ گردو. تابستان 81 . پايان نامه
كارشناسي باغباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد ابهر.
2- نجاتي معصومه، احداث و نگهداري باغ گردو. بهمن 80 ، پايان نامه كارشناسي باغباني دانشگاه
آزاد اسلامي واحد ابهر.
مقالات : 
1- خواص داروئي سه خشكبار ايران: گردو،بادام و پسته. علي عليزاده، كارشناس بخش تحقيقات 
گياهان داروئي مركز تحقيقات كشاورزي اصفهان.
2- بررسي اثر صفات موثر بر توليد اقتصادي گردو، اكبر عبدي قاضي جهاني مقدم ، سعد اله اسكندري،احمد رزبان حقيقي.
3- تاثير زمان برداشت بر خشك كردن و جلوگيري از سياه شدن مغز گردو، غلامرضا قهرمانيان و رضا رضايي .
4- بررسي سياه شدن مغز گردو و راههاي جلوگيري از آن ، سيد نجم الدين مرتضوي ، عضو هيئت علمي گروه علوم باغباني دانشكده كشاورزي دانشگاه زنجان ).
برچسب ها گردو , جوز ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 554
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 91
 • آی پی دیروز : 129
 • بازدید امروز : 302
 • باردید دیروز : 343
 • گوگل امروز : 22
 • گوگل دیروز : 46
 • بازدید هفته : 1,835
 • بازدید ماه : 15,600
 • بازدید سال : 82,062
 • بازدید کلی : 1,182,047